TASR to potvrdil Burda s tým, že návrh do Národnej rady (NR) SR plánuje doručiť v piatok (18. 12.). Lipšic už v stredu potvrdil, že sa o post šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bude uchádzať.
Burda pre TASR uviedol, že sa pri rozhodovaní o nominovaní Lipšica zaoberal dvoma zásadnými otázkami. Jednou z nich bolo, či má byť na tomto poste prokurátor alebo neprokurátor. "Ak to má byť neprokurátor, tak potom Daniel Lipšic, pretože vďaka jeho politickej a právotvornej činnosti v minulosti boli do právneho poriadku uvedené viaceré inštitúty, ktoré sa úspešne používajú v boji proti organizovanému zločinu vrátane inštitútu Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry," priblížil Burda. "Aj napriek tomu, že je advokát, spôsob jeho myslenia, ktoré je aj verejne prezentované, skôr v mnohých oblastiach pripomína myslenie orgánov činných v trestnom konaní," doplnil.
Burda sa zaoberal aj tým, či bude Lipšic naozaj nezávislý vzhľadom na to, že bol donedávna politicky činný. "Odpoveď, ktorú mi dal, ma presvedčila, že áno," poznamenal. Kandidatúru Lipšica podporil podľa Burdu aj prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Jozef Čentéš, ktorý sa uchádzal v nedávnej voľbe o post šéfa GP. Čentéš, ktorý pôsobí aj na fakulte ako vedúci katedry trestného práva, kriminológie a kriminalistiky, zároveň podľa dekana kandidovať do funkcie špeciálneho prokurátora nebude.
Špeciálneho prokurátora majú poslanci NR SR voliť na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára 2021. Nominácie sa môžu podávať do 8. januára. Kandidáti budú musieť prejsť verejným híringom v parlamentnom ústavnoprávnom výbore. NR SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.