Ceny potravín stále rastú: Koľko si priplatíme za vianočný nákup?
17. 12. 2020, 16:00 (aktualizované: 30. 4. 2021, 15:47)

Zdroj: anc
Štedrovečerná večera bude opäť drahšia. Môžu za to neustále rastúce ceny potravín.
Zdroj: anc
Zdroj: anc
Zdroj: anc
Galéria k článku
Oproti minulému roku však musíme z peňaženiek vytiahnuť len o niečo viac. Zdražovanie neobišlo ani suroviny typické pre prípravu vianočných sladkostí a jedál. Viac zaplatíme nielen za kapustnicu, majonézový šalát, ale aj za mäso a alkohol. Nový Čas za vás porovnal vianočný nákup pred rokom a dnes. Ako sa zmenili ceny dobrôt na štedrovečerný stôl a prípravu vianočného pečiva a koláčov?
Vianočné sviatky predstavujú pre každého vyššie výdavky. Váš rozpočet zaťaží okrem kúpy darčekov a výzdoby aj príprava rôznych dobrôt nielen na štedrú večeru, ale aj na sviatočné voľné dni. Slovákov preto nepotešia údaje Štatistického úradu, podľa ktorých ceny potravín neprestali rásť ani v čase korony. „Gazdinky nepoteší zdražovanie cukru,“ hodnotí Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk, a vysvetľuje, že na svetových trhoch sa jeho ceny dostali najvyššie za posledné tri roky: „Dôvodom je výrazné zníženie produkcie cukru v Indii, ktorá je jeho najväčším producentom na svete.“
Kilo kryštálového cukru sa u nás predáva v priemere za 0,75 eura, čo predstavuje nárast oproti minulému roku o viac ako 7 %. Pred vianočnými sviatkami k výraznému zlacňovaniu nepríde. „Nákupy na vianočný stôl budú o 1 až 2 percentá drahšie,“ uvádza analytička Eva Sadovská. COVID-19 zapríčinil, že farmári mali počas jari problém s nedostatkom pracovnej sily, a to či už v súvislosti s čerpaním OČR u svojich predovšetkým zamestnankýň, ale aj kvôli pracovnej sile zo zahraničia.
Tá absentovala v dôsledku opatrení na hraniciach. Tento problém bol vypuklejší v zahraničí – u veľkopestovateľov ovocia a zeleniny, kde počet pracovníkov zo zahraničia je každoročne na úrovni desiatok a až stoviek tisíc ľudí.