Kto je čím výnimočný? Kto si najviac zaslúži vyhrať? Všetkých finalistov pre nás zhodnotila jedna z porotkýň, pedagogička, zberateľka a interpretka rusínskych piesní, Anna Derevjaníková.
Bobáňovci - Terchovský orchester ľudových nástrojov
„Terchovské melódie, ich hudobné spracovanie a interpretačný štýl sú na Slovensku neprehliadnuteľné a neopakovateľné. Pán Bobáň a jeho žiaci stavili na známe melódie, výpovedné, nie často spievané texty terchovských piesní. Sú nádherne zohratí a človek má pocit, že rovnako myslia aj dýchajú. Vysielajú pozitívny signál, že ľudová kultúra má svojich pokračovateľov a teda aj budúcnosť.“
Natália Lettrichová
„Natália Lettrichová, útle a veľmi skromné dievča s pekným a farebne zaujímavým hlasom. Má dobrý hlasový rozsah a zatiaľ stavila na prirodzenosť. Spievala a capella, bez hudobného sprievodu, čo nie je ľahké, a v súčasnosti aj dosť výnimočné. Spieva piesňové skvosty a v jej podaní spev vyznieva veľmi úprimne a pravdivo.“
Podpoľanec
„Klasický, svojrázny, temperamentný, plný individualizmu a všestrannosti zároveň. Ide o rozšantenú tancujúcu masu, ktorá si tam predspevuje, pokrikuje a zvŕta sa. K tomu pekné podpolianske kroje, ktoré vytvárajú na scéne pekné obrazy. Vyznieva to tak veselo, roztopašne a hlavne slovensky, čo sa divákovi páči.“
Labirsky beťare
„Mužské spevácke trio, ktoré interpretuje rusínske piesne v mierne štylizovanej podobe. Títo mladí muži zaujali isto svojím šarmom, ale aj príjemným speváckym výkonom. Naspievali už dva CD nosiče, spievajú na rôznych súťažných prehliadkach a festivaloch. Ako sami tvrdia, chcú baviť divákov, tomu podmieňujú výber piesní aj spôsob ich spracovania a zjavne sa im baviť poslucháčov darí.“
Ondro a kamaráti
„Ondra a jeho družinu poslala do semifinále odborná porota v podobe divokej karty. Divokú kartu dostali aj od poroty v semifinálovom kole. V prípade Ondra ide o umelecký spôsob spracovania ľudovej piesne. Nejde tu o zachytenie jej autentickej podoby, resp. jej imitáciu, ale o posun do tzv. „druhého života“. Piesne v ich podaní sa veľmi príjemne počúvajú, majú zaujímavú harmóniu aj inštrumentáciu. Reprezentujú jeden zo súčasných trendov v spracovaní a interpretácii ľudových piesní na Slovensku, a majú šancu osloviť aj tých, ktorí si k folklóru ešte len hľadajú cestu.“