Ruskí športovci a tímy z Ruska môžu štartovať na OH v Tokiu aj ZOH 2022 v Pekingu, ak nebudú zapletení do dopingových prehreškov. Ak Rusi postúpia na futbalové MS 2022 do Kataru, môžu tam nastúpiť, no platí pre nich rovnaký zákaz ako pre jednotlivcov pod piatimi kruhmi či na svetových šampionátoch. Malým víťazstvom pre Rusov je skutočnosť, že názov krajiny môže zostať na ich športových dresoch či kombinézach, ak nápisy "neutrálny športovec" resp. "neutrálny tím" budú rovnako veľké.
Masívny a štátom riadený doping v ruskom športe je predmetom vážneho vyšetrovania a dokazovania už viac ako šesť rokov, všetko sa rozhorelo po ZOH 2014 v Soči. Vyšetrovanie prinieslo viacero až škandalóznych odhalení, ako v Rusku praktizovali a kryli dopingové správanie svojich športovcov. Na všetko sa podieľalo aj antidopingové laboratórium v Moskve, ktoré dlho nespolupracovalo s vyšetrovateľmi a dodávalo pozmenené údaje.
CAS riešila prípad ako spor medzi WADA a Ruskou antidopingovou agentúrou (RusADA). Rusi na základe verdiktu musia zaplatiť WADA sumu 1,27 milióna amerických dolárov. Obe strany sporu ešte majú možnosť odvolať sa na Najvyšší federálny súd Švajčiarska.