Úplne nový zdroj finančnej podpory nasmerovanej do zelených iniciatív, s ktorým prišla na jeseň Nadácia VÚB pod názvom Envirogranty, sa stretol s veľkým ohlasom. Šanca získať rýchlo grant na zamýšľané projekty, ktoré riešia narastajúci problém straty životne dôležitej biodiverzity v prírode a chcú rozvíjať zelenú ekonomiku v regiónoch, oslovila až 132 neziskových organizácií a obcí. Vybrať z nich víťazov mala za úlohu nezávislá komisia zložená z najväčších expertov v ochrane životného prostredia na Slovensku.
„Vnímame veľmi pozitívne, s akými návrhmi neziskové organizácie prichádzajú. Je potešujúce sledovať, že agenda udržateľného a ekologického správania sa môže stať v budúcnosti mainstreamom. Vypovedá to o tom, koľko záujmu a prospešnej energie dokáže téma ochrany životného prostredia v spoločnosti pritiahnuť, keď sa naskytne takáto možnosť podpory,“ povedal Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis, ktorý sa stal hlavným odborným garantom programu Envirogranty. Hodnotiacu komisiu spolu s ním tvorili Martin Hojsík, poslanec Európskeho parlamentu, angažujúci sa v oblasti ochrany klímy, Erik Baláž, významný slovenský ekológ a jeden z hlavných organizátorov občianskej iniciatívy My sme les a Zuzana Hudeková, expertka Únie miest SR pre oblasť životné prostredie.
Jednotlivé projekty získali z Nadácie VÚB podporu až do výšky 12-tisíc eur a realizovať sa budú počas ďalšieho roka.
Prvá banka, ktorá zverejnila Zelený manifest
Rok 2020 ukázal opäť jasnejšie, že osud našej planéty je skutočne v ohrození. Potreba udržateľnosti životného prostredia a riešenia klimatickej krízy zaznieva odvšadiaľ. Zodpovednosť konať spočíva na každom z nás – jednotlivcoch, komunitách, štátnych inštitúciách a aj firmách. Svoje poslanie v tejto oblasti vidí aj VÚB. Tá sa stala prvou bankou na Slovensku, ktorá sa verejne zaviazala robiť maximum pre ochranu prírody a na znak svojho sľubu predstavila Zelený manifest. Ten zverejnila na stránke www.zelenabanka.sk vo forme programu, podľa ktorého chce v najbližších rokoch podnikať kroky smerom ku svojim klientom, zamestnancom aj celej spoločnosti.
„Myšlienku, za ktorú sme sa tento rok zasadili a ktorú sme deklarovali ako prvá banka a banková nadácia v podobe Zeleného manifestu, ideme ďalej naplno rozvíjať. Otázka udržateľnosti životného prostredia je existenčne dôležitá. A my vo VÚB chceme byť aktívnou a zmeny podporujúcou súčasťou zeleného hnutia, ktoré v našej krajine vďaka uvedomelým skupinám, organizáciám, obciam aj firmám postupne naberá na sile,“ povedal Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky.
Čo sa už tento rok podarilo
Nadácia VÚB bola nielen prvou bankovou nadáciou, ktorá poslala koncom roka 2020 viac ako 100-tisíc eur do regiónov cez ekologicky zameranú grantovú výzvu. Patrí tiež medzi prvých spojencov magistrátu hlavného mesta a podporila veľkú výsadbu 10 000 stromov pre Bratislavu. Okrem toho v hlavnom meste pomohla zrevitalizovať a pripraviť na pilotné otvorenie aj záhradu Prüger-Wallnerovcov, na ktorej území sa nachádzajú vzácne mokrade. VÚB pomáha stromy nielen sadiť, ale ich aj šetriť. Vďaka dlhodobej snahe znižovať množstvo zasielaných výpisov v tlačenej forme dokázala banka v roku 2020 ušetriť až 100 ton papiera. To v prepočte znamená 1700 zachránených stromov.