Strana DeSUS obviňuje Janšu, že zneužíva pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2 na útoky na kritické médiá a posilňuje si kontrolu nad štátnymi inštitúciami - podobne ako to robí jeho spojenec, maďarský premiér Viktor Orbán.
AFP pripomenula, že kým bola DeSUS ešte v koalícii, pridal sa k opozícii v kritike Janšových nedávnych krokov a rozhodnutí, vrátane pozastavenia financovania verejnej Slovinskej tlačovej agentúry (STA) začiatkom tohto mesiaca. Napriek vystúpeniu DeSUS z vlády má Janšova koalícia v parlamente stále 47 z 90 kresiel.
Slovinské médiá však podľa AFP špekulujú, že v nasledujúcich dňoch by sa mohlo k opozícii pridať aj niekoľko poslancov z inej koaličnej strany, stredoľavicovej Strany moderného stredu (SMC).
Predseda DeSUS Karl Erjavec vo štvrtok vysvetlil odchod z koalície tým, že DeSUS nechce "orbanizáciu štátu, ani zavedenie autokratického systému". Dodal, že DeSUS by podporila plán opozície, aby sa v parlamente hlasovalo o vyslovení nedôvery Janšovej vláde.
Gantarova demisia prichádza v čase, keď Slovinsko, ktoré bolo ušetrené v prvej vlny pandémie, bojuje s jej tvrdou druhou vlnou. Tento dvojmiliónový alpský štát eviduje už 2 270 úmrtí a má jednu z najvyšších smrtností na koronavírus SARS-CoV-2 v Európskej únii.
Vzhľadom na túto situáciu Gantar začiatkom decembra - s cieľom zastaviť alebo spomaliť šírenie nákazy - navrhol vyhlásiť v Slovinsku dvojtýždňový úplný lockdown. Janša však tento návrh odmietol s tým, že zastavenie priemyselnej výroby by bolo pre slovinskú, exportne orientovanú, ekonomiku zničujúce.
Odborníci v Slovinsku síce varovali pred uvoľnením obmedzení prijatých v súvislosti s koronakrízou, ale vláda začiatkom tohto týždňa povolila dočasné opätovné otvorenie niektorých obchodov a prevádzok, a to až do Vianoc.