Odborníci totiž potvrdili, že v juhovýchodnom Anglicku sa rýchlo šíri nový, infekčnejší kmeň koronavírusu. Premiér Boris Johnson uviedol, že nový kmeň je až o 70 % prenosnejší ako iné varianty, pričom v samotnom Londýne už predstavuje viac ako 62 % celkových infekcií COVID-19.
Britský premiér Boris Johnson zaviedol tvrdší lockdown. Dotkne sa tretiny britských domácností juhovýchodného Anglicka a Londýna. Práve tieto oblasti, postihnuté zmutovaným koronavírusom, boli totiž v treťom, najvyššom stupni bezpečnostných nariadení. Teraz sú presunuté na štvrtú, doteraz neexistujúcu úroveň. Zahynuli tak ich posledné nádeje na aspoň ako-tak bežné Vianoce.
Zatvoria všetky obchody okrem nevyhnutných a majú zákaz návštev, hoci pôvodne mohli tvoriť aspoň menšie bublinové oslavy blízkych rodín. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock odhalil existenciu novej zmutovanej verzie vírusu začiatkom týždňa. Vtedajšie analýzy, že tento variant rastie rýchlejšie ako ostatné, sa neskôr potvrdili.
„V súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že nový kmeň spôsobuje vyššiu úmrtnosť alebo že ovplyvňuje vakcíny a liečbu, aj keď prebiehajú urgentné výskumy, ktoré to potvrdia,“ uviedol v sobotnom vyhlásení profesor Chris Whitty, hlavný lekár Anglicka.
Krajiny už reagujú
Holandská vláda v nedeľu zakázala všetky civilné lety z Británie aj vlakovú dopravu. Zákaz bude platiť minimálne do 1. januára 2021 a prišiel iba niekoľko hodín po tom, ako Británia nariadila svojim občanom v časti krajiny zostať doma. Podľa holandského ministerstva zdravotníctva Londýn oznámil, že nový zmutovaný vírus sa šíri ľahšie a rýchlejšie, pričom sa dá ťažšie odhaliť. Letecké aj vlakové spojenie s Britániou prerušujú aj Belgicko, Taliansko a Rakúsko, zvažujú to Nemecko a Francúzsko.
Česko od nedele zaviedlo povinnú domácu karanténu pre ľudí, ktorí sa počas posledných dvoch týždňov aspoň 24 hodín zdržiavali vo Veľkej Británii. Slovensko do našej uzávierky žiadne obmedzenia neohlásilo.
Kombinácia vakcín Oxford a Sputnik
Britskí a ruskí vedci teraz spolupracujú, aby vyskúšali kombináciu vakcín Oxford-AstraZeneca a Sputnik V. Obe majú podobný základ, a tak sa odborníci snažia zistiť, či by ich spojenie nezosilnilo imunitnú reakciu ľudského organizmu, teda aj ochranu proti COVID-19. Pokusy sa budú konať v Rusku a zúčastnia sa na nich len osoby nad 18 rokov, aj keď nie je jasné, koľko ľudí bude zapojených.
Očkovanie vplyvných ľudí
Budúci prezident Spojených štátov Joe Biden a jeho manželka Jill sa v pondelok dajú zaočkovať vakcínou proti koronavírusu SARS-CoV-2. Americký viceprezident Mike Pence a jeho manželka Karen sa dali zaočkovať v piatok. Vakcinácii sa podrobili v priamom televíznom prenose. V Izraeli už začali očkovať tiež a prvú dávku vakcíny dostal v televízii premiér Netanjahu.