Pred týždňom úrady registrovali 18 447 novo infikovaných, zatiaľ čo údaj z nedele predstavuje "historické maximum", dodala BBC. Vysoké počty novo infikovaných hlásia aj Francúzsko a Taliansko.
Prudký prírastok nových prípadov v Británii nasledoval potom, čo minister zdravotníctva Matt Hancock varoval, že "sa vymkla kontrole" nová mutácia koronavírusu odhalená v Anglicku. Mutácia je až o 70 percent nákazlivejšia ako doterajšia podoba vírusu. Premiér Boris Johnson reagoval sprísnením protinákazových opatrení na najvyšší stupeň v Londýne a v juhovýchodnom Anglicku, čo postihne milióny ľudí počas vianočných sviatkov.
Šéfka zdravotníckych úradov v Anglicku Yvonne Doyleová vyjadrila vážne znepokojenie nad prudkým nárastom nových prípadov. Pripustila, že väčšina ich bola v Londýne a na juhovýchode Anglicka, ale upozornila, že je ešte skoro na to, aby sa dalo potvrdiť, či sa títo ľudia nakazili novým kmeňom koronavírusu.
Vo Francúzsku počas uplynulých 24 hodín pribudlo 12 799 novo potvrdených prípadov ochorenia Covid-19, spôsobovaných koronavírusom, čím celkový počet nakazených od začiatku pandémie stúpol na takmer 2,5 milióna. Počet obetí stúpol o 131 na viac ako 60 000, uviedla agentúra Reuters.
Taliansko v nedeľu ohlásilo 15 104 nových prípadov nákazy a 352 úmrtí súvisiacich s koronavírusom, zatiaľ čo o deň skôr to bolo 16 308 nových prípadov a 553 úmrtí, uviedol Reuters s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.
Taliansko zasiahla pandémia ako prvé zo západoeurópskych krajín a vyžiadala si 68 799 obetí na životoch, teda najviac na starom kontinente. Od začiatku pandémie sa nakazilo viac ako 1,95 milióna Talianov.
Francúzsko, Británia a Taliansko sú z hľadiska celkového počtu doteraz potvrdených prípadov nákazy na piatej, šiestej a ôsmej priečke zoznamu najhoršie postihnutých krajín sveta. Z hľadiska počtu obetí zaujímajú Taliansko, Británia a Francúzsko piatu až siedmu priečku, vyplýva z údajov na webe americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá vývoj pandémie sleduje globálne.