Nepáči sa im, že dokument, ktorý už Ministerstvo financií (MF) SR zaslalo Európskej komisii, nemohli pripomienkovať. Hoci minister financií Eduard Heger (OĽANO) deklaroval 20 diskusií s verejnosťou, mimovládne organizácie (NGO) a občianska spoločnosť sa v prezentácii plánu obnovy nevyskytli, uviedli v stredu organizácie v spoločnom stanovisku.
"Proces prípravy takého významného dokumentu, ktorého sme svedkami, nie je ani transparentný, ani dostatočne participatívny. Za konzultácie s verejnosťou nemožno považovať politické debaty v rádiu a televízii. Otázky cez sociálne siete a aplikácie Sli.do počas live streamu z diskusie tiež nie sú dostatočnou formou participácie a zapojenia verejnosti," zdôraznili NGO.
Organizácie v máji zaslali prvé návrhy do časti zelená ekonomika a odvtedy žiadajú o ich zohľadnenie. V novembri svoje požiadavky na postup prípravy a implementácie plánu obnovy a odolnosti zaslala predstaviteľom vlády platforma Hlas občianskych organizácií spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami a iniciatívami. Následne 8. decembra sa NGO k procesu stretli s Hegerom. Po stretnutí minister financií vyjadril podporu občianskej spoločnosti a povedal, že "ďalšia spolupráca bude nielen pri tvorbe a dokončení plánu obnovy, ale najmä pri jeho implementácii".
Ministerstvo financií SR v utorok (22. 12.) uviedlo, že dokument je výsledkom niekoľkomesačných rokovaní s odborníkmi, samosprávami, obchodnými komorami i koaličnými politickými stranami. "Slovenská verejnosť však stále nevie, s ktorými konkrétnymi odborníkmi alebo občianskymi organizáciami rokovania prebehli a ako sa vôbec bolo možné do týchto rokovaní zapojiť," uviedli mimovládne organizácie.
Plán obnovy a odolnosti je projekt EÚ, z ktorého by Slovensko malo na naštartovanie ekonomiky po kríze spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 dostať asi 5,8 miliardy eur. EÚ stanovila, že podstatná časť z týchto financií musí byť investovaná do zelenej ekonomiky a do digitalizácie.
Poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa nenachádzajú ani v odporúčaniach Európskej komisie k tvorbe národných Plánov obnovy a odolnosti. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR v reakcii na stredajšiu kritiku slovenských pekárov a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Ako argumentoval rezort financií, Slovensko má jasne stanovené priority, ktoré vychádzajú aj z odporúčaní EK k Plánu obnovy, ale aj z Programového vyhlásenia vlády, či Národného programu reforiem. "Priority vzišli z niekoľkomesačných diskusií na odbornej a politickej úrovni a reflektujú tak politický konsenzus, ako aj kritériá EK, ktoré musí Slovensko splniť," spresnil rezort financií.
Ako ďalej zdôraznil, Slovensko čelí viacerým výzvam a zároveň má k dispozícii aj viacero finančných zdrojov na ich riešenie. "Plán obnovy je len jedným z nich. Ďalšie sú nedočerpané eurofondy 2014-2020, spoločná poľnohospodárska politika, REACT-EÚ a nové eurofondy 2021-2027," uzavrel tlačový odbor MF.