Tá zaistí veriteľom najmenej 50 % návratnosť ich pohľadávok, teda výrazne viac ako prípadný konkurz, informovala o tom v stredu spoločnosť na svojej internetovej stránke.
Skupina Arca Capital sa do problémov dostala pre pandémiu ochorenia COVID-19 a s ňou spojené reštrikcie. Reorganizáciu podľa Arcy podporuje aj investičná spoločnosť Blantyre Capital, ktorá sa v októbri s Arcou dohodla na podmienkach dlhodobého financovania.
"Reorganizácia je tým najlepším riešením predovšetkým pre našich nezaistených veriteľov. Tí vďaka nej získajú späť najmenej polovicu hodnoty svojich pohľadávok. Verím, že to vo finále bude ešte viac," uviedol väčšinový akcionár Arcy Rastislav Velič.
Pokiaľ súd reštrukturalizáciu povolí, bude mať spoločnosť 120 dní na predloženie reštrukturalizačného plánu. Podľa Veliča by mala vzniknúť menšia, no zdravšia a rýchlejšie rastúca firma. Arca Investments uviedla, že podala insolvenčný návrh v Českej republike preto, lebo ide o miesto stretu hlavných záujmov spoločnosti. To je rozhodujúce pre určenie súdu.
Zakladateľ a bývalý spolumajiteľ Arca Capital Pavol Krúpa hovorí, že informáciu o žiadosti riešiť situáciu reorganizáciou v Českej republike prijal s veľkým znepokojením. Poukazuje na to, že na Slovensku dáva zákon jednoznačnú povinnosť zaplatiť veriteľom minimálne 50 percent, prípadne až do 100 percent. "Česká legislatíva takúto povinnosť neurčuje, v rámci reorganizácie môže povoliť omnoho menej. Takže vyplatenie veriteľov vo výške 50 percent, ktoré v rámci navrhovanej reorganizácie v Českej republike aktuálne sľubuje súčasné vedenie Arca Investments, nie je garantované žiadnou legislatívou," konštatuje Krúpa.
Vo svojom stanovisku sa vyjadril aj na margo toho, že medzi hlavné argumenty súčasného vedenia Arca Investments, prečo riešiť reorganizáciu mimo Slovenska, patrí aj tvrdenie, že tzv. centrum hlavného záujmu je v Českej republike. "Centrum a sídlo Arca Investments bolo od jej založenia na Slovensku, je preto logické, že na Slovensku je aj hlavné centrum jej záujmov," tvrdí Krúpa. Popierať to podľa neho znamená iba ďalšiu snahu vyhnúť sa "dohľadu slovenských orgánov, polície, špeciálnej prokuratúry, vrátane Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorá urobila v spoločnosti pred vyše týždňom raziu".