Dokument, ktorý Ministerstvo financií (MF) SR v utorok (22. 12.) poslal do Bruselu, totiž neobsahuje pomoc vidieku a agropotravinárstvu, čo je pre komoru neprijateľné. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
"Vidieku a agropotravinárstvu bolo nastavené zrkadlo," podotkla komora s tým, že medzi prioritami Slovenska v rámci Fondu obnovy sa nenachádza podpora agropotravinárstva, krajinotvorby a ani vidieka. "Fakt, že agropotravinárstvo nepatrí medzi navrhnuté oblasti podpory, je pre nás obrovským sklamaním. Svoj nesúhlasný postoj musíme vyjadriť aj takto pred vianočnými sviatkami," poznamenala komora s tým, že Plán obnovy EÚ je historickou príležitosťou, ako stabilizovať domáci agropotravinársky sektor. Premeškať túto šancu je pre komoru neprijateľným faktom.
"Sme zvedaví na reakciu nášho rezortného ministerstva, lebo z nášho pohľadu sa z faktu, že agropotravinársky sektor sa nedostal do priorít Plánu obnovy EÚ, vyhovoriť nedá," okomentoval predseda SPPK Emil Macho.
Následky pandémie sa podľa komory musia urgentne riešiť z finančných prostriedkov primárne na to vyčlenených, a tými sú zdroje z Plánu obnovy EÚ. Akékoľvek iné spôsoby podpory poľnohospodárstva a potravinárstva a prípadných kompenzácií totiž vždy pôjdu na úkor iných opatrení a iných oblastí. Ako pripomenula komora, aj samotný minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽANO) pred časom naznačil, že pokiaľ sa chlebové odvetvie do Plánu obnovy nedostane, bude to pre neho neprijateľný stav.
Poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa nenachádzajú ani v odporúčaniach Európskej komisie k tvorbe národných Plánov obnovy a odolnosti. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR v reakcii na stredajšiu kritiku slovenských pekárov a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Ako argumentoval rezort financií, Slovensko má jasne stanovené priority, ktoré vychádzajú aj z odporúčaní EK k Plánu obnovy, ale aj z Programového vyhlásenia vlády, či Národného programu reforiem. "Priority vzišli z niekoľkomesačných diskusií na odbornej a politickej úrovni a reflektujú tak politický konsenzus, ako aj kritériá EK, ktoré musí Slovensko splniť," spresnil rezort financií.
Ako ďalej zdôraznil, Slovensko čelí viacerým výzvam a zároveň má k dispozícii aj viacero finančných zdrojov na ich riešenie. "Plán obnovy je len jedným z nich. Ďalšie sú nedočerpané eurofondy 2014-2020, spoločná poľnohospodárska politika, REACT-EÚ a nové eurofondy 2021-2027," uzavrel tlačový odbor MF.