Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.
Všetky obete boli zahraniční členovia polovojenských jednotiek, ktorí v Sýrii bojovali po boku ozbrojených síl pod vedením tamojšieho prezidenta Bašára Asada, informovalo ďalej SOHR.
Rakety vypálené z libanonského vzdušného priestoru zasiahli milície podporované Iránom v okrese Masjaf v provincii Hamá, priblížil šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán. Jedna raketa sa podľa SOHR tiež zamerala na štátne výskumné centrum, kde sa aj za pomoci iránskych odborníkov vyvíjajú a skladujú rakety typu zem-zem.
Toto výskumné centrum sa pritom za ostatné roky stalo terčom izraelských útokov už viackrát, píše AFP. Izraelská armáda piatkový útok odmietla komentovať.
Podľa Spojených Štátov vedci v tomto výskumnom stredisku vyvíjajú nervovo-paralytický plyn sarín, píše AFP. Toto tvrdenie však sýrske úrady odmietajú. Podľa nich Sýria nevlastní žiadne chemické zbrane od roku 2013, kedy sa na zničení svojho arzenálu dohodla s USA a Ruskom.
Izrael za tento rok na územie Sýrie vypálil rakety viac ako 30-krát, približuje agentúra DPA s odvolaním sa na SOHR. Cieľom týchto útokov je poväčšine zabrániť Iránu - kľúčovému spojencovi prezidenta Asada - vybudovať si v Sýrii a tamojšom regióne vojenský vplyv.