Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
26.12.2020 19:10 | Správy | Domáce správy
FotoVideo

A je to tu! Ako prvého zaočkovali proti COVID-19 Krčméryho: Slová infektológa hovoria za všetko

Už to začalo! V sobotu večer vo Fakultnej nemocnici Nitra zaočkovali vakcínou proti COVID-19 infektológa Vladimíra Krčméryho. Stal sa prvým človekom na Slovensku, ktorý dostal vakcínu.

Fotogaléria
11
fotiek v galérii

Minister Marek Krajčí hovorí o historickej chvíľke. Šéf rezortu zdravotníctva označil vakcínu za nádej v boji proti koronavírusu. "Som rád, že môžeme vidieť svetielko na konci tunela," dodal. „Som rád, že prvým, ktorý bude zaočkovaný, je pán profesor Vladimír Krčméry. Človek, ktorý bojoval s epidémiami aj na iných miestach sveta, človek, ktorý zasvätil svoj život za záchranu životov iných. Som rád, že bude vzorom pre všetkých nás,“ povedal Krajčí.

V nedeľu sa nechá v Univerzitnej nemocnici v Bratislave zaočkovať aj prezidentka Čaputová, viacerí ministri a ďalší predstavitelia Národnej rady SR. Prezradil to na tlačove konferencii šéf rezortu zdravotníctva.

Krčméry sa poďakoval, že ho vybrali, aby mohol byť prvým zaočkovaním proti koronavírusu. "Veľmi ďakujem za tento vianočný darček," vyhlásil odborník po očkovaní. „Vyhrali sme stávku, že do Vianoc bude vakcína, bolo to veľké úsilie. Sme prvou z okolitých krajín, kde sa očkuje,“ uviedol.

Okrem Krčméryho boli zaočkovaní aj ďalší členovia konzília a tiež minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Členka konzília odborníkov Zuzana Krištúfková uvítala začiatok očkovania voči ochoreniu COVID-19. „Máme na Slovensku vakcínu, ktorá nám umožní vrátiť sa späť do života. Boli očkované milióny osôb a dnes niet pochýb o tom, že je to bezpečné,“ skonštatovala Krištúfková v úvode očkovania vo fakultnej nemocnici v Nitre.

Na Slovensko zatiaľ dorazilo približne 10.000 vakcín, celkovo ich je nakontrahovaných 18 miliónov. Ako prví by sa mali očkovať zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Následne v nedeľu (27. 12.) doobeda sa začne s očkovaním zdravotníkov voči ochoreniu COVID-19 v štyroch nemocniciach, a to v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach. 

Širokej verejnosti bude k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok. Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní. Celkovo má Slovensko nakontrahovaných 18 miliónov vakcín. Preočkovať by sa malo 3,3 milióna obyvateľov.

 

V prvej vlne by mali byť zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Očkovacia látka bude širokej verejnosti na Slovensku k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: cas.sk, tasr, SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk




Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Novým gréckym prezidentom sa vo štvrtok stal 65-ročný konzervatívny politik Konstantinos Tasulas. Zložením prísahy tak v úrade nahradil Katerinu Sakellaropulusovú, ktorá bola prvou ženou v tomto úrade.
Grécko má nového prezidenta! Stal sa ním TENTO muž: Je silne konzervatívny
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
S návrhom o prímerí to nevyzerá ružovo: Zelenskyj naložil Moskve! TOTO opäť ukazuje, že Rusko...
G. Marcinková
Foto
Gabriela Marcinková sa vracia do Let’s Dance! Nablízku svojej vášni aj láske?
Peter Kotlár je pripravený odísť z funkcie splnomocnenca, ak ho vláda nebude brať vážne.
Foto
Kotlár kontaktoval FBI: Po novom zistení chce zakázať používanie vakcín proti COVIDU
Branko Radivojevič.
Foto
Radivojevič otvorene o stave nášho hokeja: Na Slovensku to funguje tak, že...
SHMÚ vydal výstrahu. (ilustračné foto).
Na Slovensko dorazí VÍCHRICA a vetrisko: Tieto okresy zasiahne najviac!
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová
Varovanie z Ruska: Ak TOTO Európa spraví, zapojí sa do konfliktu! Je absolútne neprijateľné, aby...
Minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD
Kamenický: O štátne dlhopisy je veľký záujem! Jedna vec ministra prekvapila
Petko sa obáva, že dohoda povedie k poklesu počtu operácií.
Aktualizované
Zmeny v ANS: Petko pozastavuje pôsobenie vo funkcii prezidenta
Ukrajinskí vojaci delostreleckej brigády pália smerom na ruské pozície na frontovej línii pri meste Časiv Jar v Doneckej oblasti.
Zlé správy z Ukrajiny: Došli im dôležité zásoby! To neznie dobre
(ilustračné foto)
Chlapec († 12) pri Košiciach spáchal samovraždu! Dieťa malo byť homofóbne šikanované
Umelci sa vyjadrili k dianiu v SND.
Rozruch okolo SND po Tabakovej výstupe v divadle: Umelci prelomili mlčanie!