Pre TASR to uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková s tým, že za kľúčovú udalosť roka 2020 považuje zvolenie generálneho prokurátora.
Negatívne vníma, že si vládna väčšina doteraz nenašla čas na zvolenie šéfa úradu na ochranu oznamovateľov korupcie. "Taktiež ma znepokojuje novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú predložil vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). Umožní bez obstarávania zadávať stavebnú zákazku pod 5,2 milióna eur, čo podľa nás otvorí priestor na korupciu najmä v regiónoch," upozornila.
Rok 2020 z pohľadu boja proti korupcii hodnotí ako zlomový. "NAKA a prokuratúra začali stíhať vplyvné osoby, voči ktorým si dovtedy vyšetrovatelia netrúfli konať. Začala sa čistiť justícia od korupčnej siete, obvinených bolo viacero osôb," doplnila s tým, že hĺbku marazmu, v ktorom sme sa ocitli, najlepšie ilustruje prípad špeciálneho prokurátora. "Ten, kto mal strážiť spravodlivosť a koho sa mali korupčníci báť, je dnes vo väzbe a stíhaný za korupciu a účasť na zločinoch organizovanej skupiny," dodala.
Petková si nemyslí, že zásahy NAKA sú politicky motivované. "Tak dlho sa na Slovensku neriešila korupcia na najvyšších miestach, že sa tieto prípady nahromadili a po rozviazaní rúk vyšetrovateľom je len logické, že je NAKA v súčasnosti taká aktívna," uviedla. Dôveru verejnosti môže podľa nej naštrbovať unikanie niektorých uznesení a informácií do médií, hoci by mali zostať z povahy prípravného konania neverejné.
Do roku 2021 Slovensku želá, aby boli dotiahnuté ostro sledované trestné stíhania do úspešného konca. "Predpokladám, že niektorí obvinení budú oslobodení. Ale úniky zo spisov a ,online vyšetrovanie', ktoré na Slovensku prebieha, vyvolávajú vo verejnosti veľké očakávania. Verím, že polícia a prokuratúra si svoju robotu odvádza zodpovedne a kvalitne a dôkazy pred súdom obstoja," doplnila s tým, že v opačnom prípade by mohla vzniknúť vo verejnosti veľká frustrácia.