V hlavnom meste Bangui sa hlasovanie začalo s 50-minútovým meškaním z dôvodu oneskoreného dodania volebných materiálov. Na pokoj v uliciach metropoly dohliadajú príslušníci mierových síl Organizácie Spojených národov (OSN) a rwandskí vojaci hliadkujúci v ozbrojených vozidlách odstavených pred volebnými miestnosťami, uvádza agentúra AFP.
Bývalému prezidentovi SAR Francoisovi Bozizému, ktorý podporuje povstalcov proti súčasnému prezidentovi Faustinovi-Archangeovi Touadérovi, zakázali vo voľbách kandidovať. V nedeľu tak ľudí vyzval, aby hlasovať nešli a zopakoval aj svoju podporu povstalcom.
"Vyzývam vás, krajania, aby ste sa na voľbách nezúčastnili. Zostaňte doma. Nech Touadéra hodí hlasovací lístok do volebnej urny sám," vyhlásil. "Podporujem CPC," dodal, pričom tak odkazoval na tzv. Koalíciu patriotov za zmenu (CPC), ktorá sa nedávno sformovala ako aliancia viacerých ozbrojených povstaleckých skupín.
SAR ako prevažne kresťanskú krajinu sužujú nepokoje, odkedy kresťanské milície Antibalaka bojujú proti prevažne moslimskej ozbrojenej skupine Séléka, ktorá v roku 2013 zbavila moci vtedajšieho prezidenta Francoisa Bozizého. Boje medzi oboma stranami a početné masakre, ktoré spáchali, uvrhli SAR, jednu z najchudobnejších krajín Afriky, do tretej občianskej vojny v jej histórii.