Kto z nás tušil, že za svojho života zažije pandémiu, alebo že zo dňa na deň bude musieť zrušiť všetky svoje plány a ostať medzi štyrmi stenami vlastnej domácnosti?
Spomeniete si ešte, čo všetko sa udialo na politickej scéne v uplynulom roku? Bolo toho skutočne neúrekom, najdominantnejšou témou však bol jednoznačne boj s pandémiou. Dlhoočakávanou udalosťou boli februárové parlamentné voľby, ktoré priniesli víťazstvo opozícii.
Najúspešnejšou stranou sa stalo OĽaNO a do premiérskeho kresla vyniesli Igora Matoviča (47). Mnoho voličov nesúhlasilo so zákazom zverejňovania volebných preferencií, a tak sa neoficiálne prieskumy voličských nálad šírili sociálnymi sieťami i inými kanálmi. Napriek tomu boli výsledky parlamentných volieb pre mnohých prekvapením.
Tvrdá ruka zákona úradovala
Celé mesiace sme pozorne sledovali viaceré súdne procesy v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka (27) a Martiny Kušnírovej (27), ale napríklad aj proces s Marianom Kotlebom (43) v kauze kontroverzných šekov či konanie týkajúce sa falšovania zmeniek, v ktorom figurujú Marián Kočner (57) a Pavol Rusko (57). Verejnosť pozorne sledovala aj rôzne policajné akcie a akcie NAKA, ktoré sa objavovali pod názvami ako Očistec, Búrka, Plevel, Judáš či Víchrica.
Do väzby sa dostalo mnoho známych mien, medzi nimi aj známi sudcovia, prokurátori či vysokí štátni úradníci. Pozornosť si vyslúžila aj voľba generálneho prokurátora, ktorým sa pred koncom roka stal Maroš Žilinka (50), rovnako vypočúvania i následná voľba ústavných sudcov.
Na jeseň vyvolala mimoriadnu pozornosť takmer tragická nehoda predsedu parlamentu Borisa Kollára (55) v Bratislave, pri ktorej bol vážne zranený a takmer prišiel o život. Kontroverzné boli nielen okolnosti nehody, ale aj jeho zotavovanie v nemocnici, kde sa dostal do sporu s niektorými zdravotnými sestrami, rozruch vyvolali aj jeho súkromné a pracovné návštevy.
Čoskoro však všetky udalosti zatienila pandémia, ktorá sa nevyhla ani Slovensku. Boli zatvorené všetky prevádzky okrem tých nevyhnutných, zažili sme zákaz vychádzania, pohybu mimo svoj okres a tisícky zamestnancov začali pracovať doma. Žiaci a študenti takmer zo dňa na deň prestali chodiť do školy a nové online vyučovanie bolo obrovskou výzvou nielen pre nich a učiteľov, ale aj pre rodičov.
Tisícky umelcov, predajcov a živnostníkov prišli v krátkom čase o svoje príjmy, prežili sme Veľkú noc, akú sme si doteraz nevedeli predstaviť. Obchody boli každú nedeľu zatvorené a dlhé týždne obyvatelia nemali možnosť nakúpiť si nič okrem základných vecí. Zvykli sme si na nosenie rúšok, neustálu dezinfekciu rúk, dvojmetrové odstupy, vyhradené nákupné hodiny i potrebu pravidelného testovania.