Úplne prvým človekom, ktorý vakcínu dostal, bol odborník na tropické choroby Vladimír Krčméry (60). Krátko nato sa zaočkovalo celé konzílium odborníkov, ale aj prezidentka Zuzana Čaputová (47). Čo odkazujú ľuďom na Slovensku?
Meno prvého, kto si na Slovensku na vlastnej koži odskúša vakcínu konzorcia Pfizer/BioNTech, bolo niekoľko dní utajované. Napokon sa ním stal práve Krčméry, ktorý už od marca verejnosť usmerňuje, ako sa počas pandémie správať. „Teším sa, že sme dostali pod vianočný stromček dar od vedcov, ktorých osvietil Duch Svätý, aby sme skoncovali s touto chorobou. Je to míľnik pre spoločnosť,“ povedal Krčméry. Nikto zo zaočkovaných nemal žiadne vedľajšie účinky.
„Ani pri predchádzajúcich 16 vakcínach som nemal,“ dodal Krčméry. Pripomína, že už na Troch kráľov schvália ďalšiu vakcínu od firmy Moderna, ktorá bude rýchlejšie dostupná a nevyžaduje takú náročnú logistiku. „Oproti klasickým liekom, ktoré užívame pri bolesti hlavy či žalúdka, sú vakcíny bezpečnejšie. Tie lieky majú desať- až stonásobne viac vedľajších účinkov ako mŕtve vakcíny,“ hovorí Krčméry.
Pochybovačov, ktorí odmietajú vakcíny, chápe, no ubezpečuje, že vlády by nepustili do obehu niečo, čomu neveria. „Tento fenomén sa volá racionalizácia, keď človek skrýva svoju nedôveru za nejaký logický argument. Je to prirodzená ľudská vlastnosť. Nemám dôvod obávať sa očkovania. Výhod je ďaleko viac, ak by to tak nebolo, tak by všetci výrobcovia skrachovali a ministri by museli podať demisiu,“ uzavrel Krčméry.
V nedeľu sa nechala zaočkovať aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorú nasledovali ďalší členovia vlády. „Ja som veľmi rada, ale zároveň vnímam rôzne obavy ľudí, pokiaľ ide o vakcináciu. Tým obavám rozumiem a chápem, že sú prípustné a ľudské a môžem naznačiť to, ako som sa s nimi vysporiadala ja sama. Zaujímala som sa, z dostupných a relevantných zdrojov, čo tá vakcína znamená. Ale najmä som dôverovala odbornosti,“ skonštatovala prezidentka s tým, že samotné očkovanie bolo rýchle a bezbolestné.
Cez víkend dorazilo na Slovensko desaťtisíc vakcín. Ďalšie by mali podľa ministra prichádať vo väčších objemoch. „Verím, že v januári už by sme mohli mať 150 000 dávok a možno aj viac, ale naisto to povedať nemožno,“ uviedol.