Na pondelok poobede je zvolaná mimoriadna schôdza Národnej rady SR, naposledy koalícia nemala v pléne dostatok poslancov aj z dôvodov karantény.
Vyhláška umožňuje poslancom a ďalším osobám vykonávať prácu v prípade, ak by absenciou na pracovisku vážne ohrozili zabezpečenie chodu štátu alebo riešenie mimoriadnych úloh. Podmienkou je, aby nemali klinické príznaky ochorenia, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekciu či obmedzili pohyb na pracovisku. Zmena sa týka aj predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR, verejnej ochrankyne práv a predsedu Ústavného súdu SR.
Poslanci Národnej rady SR by mali v pondelok prerokovať presunuté novely zákonov, ktoré sa týkajú opätovného predlžovania núdzového stavu o 40 dní, a tiež zákona o Ústavnom súde. Jeho cieľom je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR. Hlasovanie o novelách sa presunulo dvakrát, v prvom prípade koalícia nemala v pléne dostatok poslancov aj z dôvodov karantény.
Poslanec NR SR Miroslav Kollár (Za ľudí) uviedol, že vláda a vedenie parlamentu nemalo nikdy dostať poslancov do situácie, keď musia na rokovanie prísť osobne aj napriek pozitivite na koronavírus. Vo svojom statuse na sociálnej sieti poukázal na to, že na prípravu online rokovania a hlasovania upozorňovali jeho kolegovia zo strany Tomáš Valášek a Juraj Šeliga vedenie parlamentu ešte v apríli 2020. Podľa Kollára je zbytočný aj časový stres schvaľovania niektorých legislatívnych riešení, keďže o problémoch s predlžovaním núdzového stavu sa vie niekoľko mesiacov. Zároveň napísal, že ráno mal negatívny test na COVID-19 a po rokovaní parlamentu pôjde pravdepodobne do dobrovoľnej karantény.
Opozičný poslanec Robert Fico (Smer-SD) vo svojom profile na sociálnej sieti tvrdí, že každému poslancovi NR SR, ktorý je pozitívny na COVID-19 a príde v pondelok na rokovanie pléna, hrozí väzenie od štyroch do desiatich rokov pre trestný čin šírenia nebezpečnej a nákazlivej ľudskej choroby. Zároveň vyzval generálneho prokurátora, aby vládnej koalícii vysvetlil, že vyhláškou hlavného hygienika nemožno obchádzať trestnoprávnu zodpovednosť poslancov parlamentu.
Vyhláška ďalej špecifikuje nosenie respirátorov FFP2. V prípade opustenia karantény musia byť bez výdychového ventilu alebo prekryté chirurgickým rúškom. Po novom tiež platí, že osoba, ktorá bola v úzkom kontakte s pozitívne testovaným na nový koronavírus, musí dokončiť desaťdňovú izoláciu aj v prípade negatívneho výsledku testu. Izolácia sa začína počítať od dátumu posledného kontaktu s pozitívne testovanou osobou, pokiaľ sa počas týchto desať dní neprejaví ani jeden z príznakov ochorenia.