Veď v tej sociálnej izolácii priberáme tak či onak, tak čo už tie dve kilá navyše? A to nás ešte čaká najalkoholickejšia noc v roku – Silvester. Ako si pomôcť, keď sa nám začal ozývať žalúdok? Nový Čas to zisťoval u gastroenterológa Ladislava Kužeľu.
S koncoročnými sviatkami idú tráviace problémy akosi ruka v ruke. A tohto roku obzvlášť. Na sviatky sme nesmeli ísť na návštevy, takže aj minimum pohybu zmizlo. Sedieť pred televízorom a misy rezňov zajedať koláčmi a zapíjať alkoholom však zaťažuje žalúdok a črevá.
A tak sa objavujú príznaky plného brucha, kŕče, hnačky, pálenie záhy a podobne. „Každý z nás má iný tráviaci systém,“ vysvetľuje Ladislav Kužeľa, gastroenterológ. Preto u niekoho môže počas sviatkov dôjsť k výraznému nafukovaniu a u iného zas nie. „Preto môžeme mať rozdielne následky toho, ako sa cítime po jedení,“ pokračuje Kužeľa. Ako teda predísť problémom a čo robiť, keď sa objavia?
Ako na to:
1. Jedzte pravidelne
– Čiže nie nonstop ako cez Vianoce. Vráťte sa do normy, keď jete viackrát denne, približne v rovnakých časoch. Venujte jedlu dostatok času, jedzte pomaly. Žalúdok bude mať dosť času vyslať do mozgu signál, že už ste plní, a prijmete tak menej kalórií.
2. Pite viac vody
– Pitný režim optimalizuje metabolizmus. Najzdravší s benefitmi však dosiahnete čistou vodou, prípadne nesladenými nápojmi alebo nesladenými čajmi. Pite radšej v menších množstvách viackrát za deň ako nárazovo. Keď nemáte dostatočný príjem tekutín, organizmus je dehydrovaný a nefunguje správne.
3. Obmedzte sacharidy
– Namiesto niekoľkých krajcov chleba alebo plného taniera zemiakov či cestovín si dajte podstatne väčšiu porciu čerstvej alebo dusenej zeleniny.
4. Uberte zo sladkostí
– Typické cukrovinky a často aj koláče obsahujú rýchle cukry, ktoré nezasýtia, ale, naopak, vyvolajú hlad. Ak máte chuť na sladké, siahnite skôr po ovocí. Zaženie hlad aj akútnu chuť na sladké a doplní dávku vitamínov.