Reštaurácia hudobného nástroja s charakteristickým zvukom trvala takmer 2,5 roka. Čím bol v minulosti významný? Organ vyrobil v roku 1640 Martinus Neigubauer. Na rekonštrukciu sa podujala renomovaná hudobná dielňa Bies z Hranovnice (okr. Poprad).
„V novembri 2018 sme nástroj rozobrali. V ateliéri reštaurátora Martina Kukuru sa rekonštruovala organová skriňa. My sme od júna 2019 renovovali ostatné časti do 10. októbra tohto roka. Následne sme ho priviezli späť,“ vysvetľuje majster Gabriel Bies.
Organ sa podľa neho niekoľkokrát prestavoval a niektoré zásahy boli aj necitlivé. „Našou snahou bolo tento nástroj vrátiť do čo najpôvodnejšieho stavu, do stavu, v akom bol predtým, než sa v rokoch 1925 a 1960 prestaval,“ pripomenul. Podľa jeho slov ide o organ, ktorý kedysi nemal páru.
„V 17. storočí bol druhý najväčší v Rakúsko-Uhorsku, má však niektoré píšťaly nefunkčné,“ podotkol. Zvukovo organ v 18. storočí predbehol dobu. „Po prestavbe v roku 1794 mal nástroj rozsah manuálu až po G3, čo je dnešný štandard. V tej dobe však nikde na svete nástroj s takýmto rozsahom neexistoval,“ zdôraznil.
Organ inštalovali takmer 2,5 mesiaca, záverečnou úlohou bolo vyladiť jeho intonáciu. Verejnosť by si prvýkrát mala vypočuť jeho zvuk 28. decembra po posviacke nástroja. Celkové náklady na renováciu presiahli 400-tisíc €, z ktorých sa veľká časť vyzbierala formou zbierky.
Nástroj v číslach
- Počet píšťal: 2 500
- Najväčšia píšťala: 5 m
- Najmenšia píšťala: 2 cm
- Počet manuálov: 3
- Počet registrov: 38
- Dĺžka renovácie: 2,5 roka
- Náklady na renováciu: vyše 400-tisíc eur