Ten zaručuje, že v platnosti je napríklad zákaz zhromažďovania, môže byť obmedzený voľný pohyb ľudí a pre zdravotníkov platí zákaz brať si dovolenku.
Koaliční zákonodarci však majú problém s ochorením COVID-19, hlavný hygienik tak na poslednú chvíľu menil vyhlášku a hlasovať prišli aj pozitívni. Núdzový stav sa mal skončiť 29. decembra a na schválenie novely o jeho predĺžení bola potrebná ústavná väčšina, čo je 90 poslancov.
Súčasná koalícia ich má síce 95, no viacerí sú pozitívni, a tak hrozilo, že sa ich pri hlasovaní nenazbiera dostatok. Podobná situácia sa totiž už odohrala pred Vianocami, keď koalícii chýbali tri hlasy.
Hlavný hygienik však na poslednú chvíľu vydal vyhlášku, podľa ktorej môžu osoby v osobitnom režime pokračovať v práci aj v prípade, že im bolo diagnostikované ochorenie COVID-19. Do tejto kategórie spadajú poslanci, zdravotníci, generálny prokurátor či iní, ktorých nemožno zastúpiť. Podmienkou však je, že nemôžu mať príznaky vírusu, musia používať respirátor FFP2 bez výdychového ventilu, rukavice a dezinfikovať sa predpísanými prostriedkami.
Národnej rade sa tak podarilo schváliť zmenu ústavného zákona, ktorý umožňuje opakovane predĺžiť núdzový stav o 40 dní. Za hlasovalo 91 z 94 prítomných poslancov. Mikasovu vyhlášku využila napríklad nakazená poslankyňa Romana Tabak z OĽaNO či Juraj Gyimesi z OĽaNO.
Pozitívni mali samostatný vchod
Pre pozitívne testovaných poslancov sa v parlamente urobili špeciálne opatrenia, ktoré mali minimalizovať riziko šírenia nákazy. „Je pre nich zabezpečený samostatný vchod, fóliou oddelené hlasovacie miesta v pléne, v parlamente budú taktiež nainštalované germicídne žiariče.
V rámci tejto skupiny budú ešte samostatne oddelení poslanci, ktorí sú v karanténe iba z dôvodu kontaktu s pozitívnou osobou,“ uviedlo tlačového oddelenie NR SR s tým, že pre pozitívnych poslancov zabezpečili respirátory FFP3, ktoré museli mať navyše prekryté rúškom. Pre zvyšných kolegov boli zabezpečené respirátory FFP2.