V rozhovore pre denník Der Tagesspiegel to v pondelok uviedol šéf Krajinského úradu pre ochranu ústavy v Severnom Porýní-Vestfálsku Burkhard Freier, píše agentúra Reuters.
"Apokalyptické zmýšľanie zástancov konšpiračných teórií v kombinácii s pravicovým extrémizmom znamená, že dôsledkom konania presvedčených popieračov existencie koronavírusu by tiež mohol byť teror," povedal Freier.
V októbri zrejme popierači koronavírusu zaútočili v Berlíne na budovu nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI), ktorý každodenne zverejňuje nové údaje o koronavírusovej pandémii. Páchatelia vtedy hodili na fasádu budovy RKI v berlínskej štvrti Tempelhof-Schöneberg zápalné predmety. Neďaleko sídla Leibnizovho inštitútu, ktorý v Nemecku spája takmer 100 nezávislých výskumných inštitúcií, tiež odpálili výbušné zariadenie.
Najväčšou militantnou hrozbou v Nemecku sú však podľa Freiera tzv. osamelí vlci, ktorí sú sympatizantmi krajnej pravice, ako napríklad útočník, ktorý vo februári zastrelil deväť osôb s cudzokrajnými koreňmi v baroch s vodnými fajkami v meste Hanau pri Frankfurte nad Mohanom.