Vlastné hranice
Každý by mal vedieť, kde ich má. Ak neznesiete tvrdý alkohol, nedajte sa prehovoriť ani na otvárací drink. Pravdepodobne budete sláviť Silvestra doma, možno s jedným-dvoma priateľmi. Nesnažte sa dohnať zábavu alkoholom. Aký bude mať zmysel, keď začnete vracať už o desiatej?
Miešané drinky
Párty v komornej zostave sa dá osviežiť vlastnou prípravou miešaných drinkov. Vyzerajú aj chutia skvele, pri ich výrobe sa človek zabaví už len trepaním šejkra a všetky tie čerešničky, trblietavé slamky a dáždničky zväčša treba o niečo prichytiť, aby pekne držali. Nápad je to dobrý, ale ak sa chcete ráno zobudiť bez bolestivých následkov, vyberte si len jeden základný druh alkoholu a ten miešajte s džúsmi či so sirupmi.
Jedlo
Prvý pohár by ste si mali dať až po jedle. Ak si dáte najprv zopár drinkov, výsledky môžu byť nečakane nepríjemné. Okrem opice na druhý deň vám aj počas oslavy môže byť ťažko, ak začnete jesť všetko zaradom a veľa. Môže sa dostaviť ťažoba žalúdka, bolesti brucha a kŕče, plynatosť, ale aj hnačky a vracanie. Gastroenterológovia varujú pred akútnou pankreatitídou či žlčníkovým záchvatom.
Pite aj vodu
Nerobte frajera, že vy tvrdé nezapíjate. Dehydratácia organizmu je jedným z hlavných dôvodov rannej opice. Doprajte si dostatočne veľa, najlepšie minerálky. Ovocné šťavy vám môžu spôsobiť pálenie záhy, príliš veľa sladkých sýtených nápojov zaťaží žalúdok.
Vitamíny
Ďalším z vinníkov nevoľnosti je, že spolu s alkoholom vaše telo odbúrava aj vitamíny. Ak si pred začiatkom akcie dáte 1-2 multivitamíny, nič nepokazíte. V krajnom prípade to urobte ráno.
Ohňostroj
Veľa slovenských miest tohto roku ohňostroj mať nebude. Čo je veľmi dobré pre ekológiu a je to aj ekonomické, ale povedzme si pravdu, k Silvestru svetielka patria, nie? Skúste si ho nahradiť. Prskavky majú svoje malé čaro, na internete nie je problém nájsť laserovú šou. A o polnoci skúste buchnúť štupeľ zo sektu. Stačí fľašu potriasť a hlavne hrdlo namieriť najlepšie do rohu miestnosti, kde nestojí žiaden človek ani sklenená váza či lampa.
Domáci miláčikovia
Používanie domácej pyrotechniky je takmer v každom meste už zakázané. Napriek tomu sa každý rok nájde nejaký dobrák, ktorý ignoruje všetky zápory tejto zábavy. Hluk nesú obzvlášť zle domáce zvieratká. V extrémnych prípadoch sa dá u veterinára zohnať utišujúci prostriedok. Ak ste proti tomu, vytvorte psovi či mačke zvuk izolujúci bunker napríklad z perín, alebo svojho miláčika o polnoci vezmite do náručia.