Francúzsko sa v nedeľu pridalo k niekoľkým ďalším členským krajinám Európskej únie, ktoré spustili očkovanie vakcínou od spoločností Pfizer a BioNTech, a najprv sa zameralo na seniorov v opatrovateľských domovoch. Za prvé tri dni však vakcínu dostalo menej než 100 ľudí - v porovnaní so zatiaľ 42 000 ľuďmi v Nemecku. To vyvolalo otázky a pochybnosti okolo opatrného prístupu francúzskej vlády k očkovaniu obyvateľstva, ktoré je do veľkej miery nedôverčivé voči vakcinácii.
Stratégia Francúzska "sa nehodí k situácii, ktorá je taká nebezpečná," povedal pre rozhlasovú stanicu Europe 1 francúzsky popredný genetik Axel Kahn, ktorý vedie Národnú ligu proti rakovine. Kahn uviedol, že ľudí, ktorí váhajú so zaočkovaním, sa musí vláda snažiť presvedčiť "transparentnosťou a elánom".
"Musíme chrániť Francúzov a tých, čo sú zraniteľní," dodal vedec. Takisto vyzval, aby sa na prvé miesto v rade na očkovanie dostali zdravotníci - ešte pred seniorov.
Británia, ktorá začala očkovať vakcínou od firiem Pfizer a BioNTech o tri týždne skôr než EÚ, už zaočkovala státisíce ľudí. A v USA dostalo vakcínu už vyše milión ľudí.
Philippe Juvin, šéf núdzových služieb v parížskej nemocnici Georgea Pompidoua, povedal, že sa zdá, akoby Francúzsko nemalo štátnu "stratégiu očkovania". Podľa prieskumu agentúry Ipsos Global Advisor, zrealizovaného v spolupráci so Svetovým ekonomickým fórom, sa chce dať zaočkovať len 40 percent Francúzov.