Výdavky na bohatú kráľovskú hostinu poriadne otriasli mestskou pokladnicou. Záznam o účtoch takmer spred 400 rokov objavili trenčianski archivári. Vzácna návšteva zrejme súvisela s dojednaním podmienok, za ktorých mala byť dočasne uložená kráľovská koruna v Trenčíne.
„Pochutnávali si na mäsových pokrmoch pripravených zo zajacov, jarabíc, ošípaných, sliepok, husí a kohútov,“ prezradil riaditeľ Štátneho archívu v Trenčíne Peter Brindza. Na prípravu jedál bolo potrebné zakúpiť aj koreniny, slaninu, veľké množstvá vajec, tvarohu, masla a medu. „Na pečenie mäsa a celkovú prípravu jedál a dochutenie použili aj zázvor, muškátový orech, šafran, klinčeky,“ vysvetlil Brindza a dodal, že okrem toho sa stoly prehýbali aj pod množstvom zeleniny a ovocia.
Návšteva hodovala v meste len dva dni - 13. a 14. januára 1622. Najväčšou kulinárskou delikatesou boli drozdy, zakúpené na príkaz richtára. „Možno to znie dnes prekvapivo, ale tento operenec bol v minulosti obľúbenou pochúťkou našich predkov,“ doplnil Brindza s tým, že účet za vznešenú návštevu je veľmi podrobný a prípravy na jej príchod predstavitelia mesta rozhodne nepodceňovali. Trvali niekoľko týždňov.
Poriadne mastný účet
Už 27. decembra 1621 zakúpili ovos pre kone. Ďalší deň kúpilo mesto chlieb pre kráľovských služobníkov. 12. januára 1622 mestským drábom čakajúcim na kráľa pri mestskej bráne zakúpili sviečky, aby mu vzdali poctu pri vstupe do mesta. „Mestský komorník predostrel celkový účet kráľovskej návštevy, do ktorej sa rátalo aj krmivo pre kone, náklady na vyslancov a poslov či drábov vrátane surovín pre pohostenie kráľovskej návštevy, bol v sume 438 zlatých a 79 denárov,“ uzavrel Bindza.
Víno a pivo, ktoré vtedy boli neodmysliteľnou súčasťou každého veľkého stolovania, sa podľa všetkého účtovali zvlášť. Pozoruhodné je, že osobitne sa rátal účet pre kráľovských služobníkov, ktorý sa vyšplhal na takmer 37 zlatých.
Koľko sa toho skonzumovalo
- 37 drozdov
- 21 jarabíc
- 6 zajacov,
- 2 ošípané
- 4 sliepky
- 23 husí
- 9 kohútov
- Drozd sa dal kúpiť za 2 denáre, zajac za 20 denárov, jarabica za približne 30 denárov, sliepka za 10 denárov.
- narodil sa 9. júla 1578 v Grazi
- bol rakúsky a štajerský arcivojvoda (od r. 1590), český (od r. 1617) a uhorský kráľ (od r. 1618) a rímskonemecký cisár (od r. 1619)
- dejiny ho poznajú ako neúprosného odporcu nekatolíckeho vierovyznania
- bol dvakrát ženatý a mal 7 detí
- zomrel 15. februára 1637 vo Viedni