Podľa nich môže prísť zlom o 10 dní, keď nemocnice dosiahnu strop toho, koho budú môcť prijať. Konzílium odborníkov práve pre situáciu okolo koronavírusu navrhuje sprísnenie lockdownu.
Kým na Štedrý deň bolo hospitalizovaných 2 428 pacientov, s odstupom niekoľkých dní sme sa dostali na číslo 2 899. Od začiatku decembra podľahlo koronavírusu 1 113 ľudí. Po sviatkoch čísla rastú a v nasledujúcich dňoch to bude ešte horšie. „Aktuálne je najvyťaženejšou nemocnicou v starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19 Fakultná nemocnica v Nitre,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Dramatickú situáciu práve v Nitre opísal vo svojom statuse aj lekár Tomáš Debnár. Po tom, čo mu dorazilo na príjem sedem sanitiek s ťažkými stavmi, nestíhal im pomáhať a na ošetrenie sa čakalo niekoľko hodín. „Žiaľ, nevedel som čo skôr. Nemal som kyslík. Ľudia sa dusili. Pozeráte sa do očí ľudí a odchádza z nich život,“ opísal ťažké dni zdravotníka.
Okresný krízový štáb v Nitre pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu v stredu rozhodol, že nitrianska fakultná nemocnica bude môcť povolať lekárov a ďalších zdravotníkov z ambulancií a uložiť im pracovnú povinnosť. „Situácia je zlá a ľudí, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19, už nie je kam ukladať, museli sme objednať chladiaci príves," skonštatoval primátor Nitry Marek Hattas.
Konzílium odborníkov volá po sprísnení opatrení. Podľa niektorých sme už v počte nárastu prípadov na počet obyvateľov najhorší v Európe, ak nie na svete. „Považujeme za nevyhnutné, aby sme obmedzili mobilitu, ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania,“ spresnilo konzílium.
Šéf lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský varuje, že ak sa tak nestane, hrozí nám reálne kolaps. „Vrchol príde v januári, odhadujem, že máme tak 7 až 10 dní do tej najhoršej situácie. My sme sa vôbec nepoučili z toho, čo sa dialo v Bergame, v Španielsku či v USA,“ tvrdí. O chvíľu budeme podľa neho v situácii, že si lekári budú musieť vyberať, koho zachránia. „Ten medicínsky postup je taký, že podľa toho, akú má pacient prognózu na prežitie, tak sa k nemu bude pristupovať,“ dodal Visolajský.
Ako ďalej
Prognózy hovoria, že do 11. januára bude počet hospitalizovaných na hranici 4 500. To je niečo, s čím si už slovenské zdravotníctvo neporadí. „Žiaľ, nemáme inú možnosť, než tvrdý lockdown, požiadať o pomoc zahraničných zdravotníkov, či zvážiť výstavbu poľných nemocníc,“ myslí si vedec Pavol Čekan.
Premiér Igor Matovič vyzval ľudí, aby boli zodpovední. Krajčí hovorí, že situácia je nepochybne kritická, ale konzílium podľa neho poskytlo údaje o počte v nemocniciach bez diskusie s ním či ministerskými analytikmi.
„Tento scenár nepovažujem za realistický. Počet 4 500 hospitalizovaných pacientov by bolo podľa IZA možné dosiahnuť len v pesimistických scenároch až na prelome januára a februára,“ skonštatoval. Napriek tomu navrhne od 4. januára zavedenie prísnejších opatrení.