Lučanského väzba
- 3. 12. - Policajného exprezidenta zobrali do väzby po tom, čo sa vrátil z Chorvátska a prihlásil sa polícii.
- 6. 12. - Lučanského zobral súd do kolúznej väzby.
- 10. 12. - Zranil sa v cele. Previezli ho do ružomberskej nemocnice. Exprezident si mal podľa záverov vyšetrovania ministerstva aj prokuratúry ublížiť pádom na posteľ, poranenia mal v oblasti oka a odviezli ho do nemocnice v Ružomberku (pokus o samovraždu podrobným skúmaním vylúčili, sám Lučanský potvrdzoval verziu o páde).
- 22. 12. - Lučanského previezli späť do prešovskej väznice z nemocnice v Trenčíne, kde podstúpil aj psychiatrické vyšetrenia, ktoré mali preventívne odhaliť možný pokus o samovraždu, znalec nič také nezistil.
- 23. 12. - Naposledy za ním bol obhajca, Lučanský nemal povolené návštevy rodiny.
- 29. 12. - Bývalý prvý muž polície sa pokúsil o samovraždu.
- 30. 12. ministerka zriadila špeciálnu komisiu, ktorá preverí všetky okolnosti, Lučanský je v kóme v nemocnici
Toto sa stalo v osudný deň
- 12.00 Lučanský mal pohovor s psychológom
- 13.00 išiel na vyšetrenie k všeobecnej lekárke, kde mu pozreli, ako sa hojí zranenie v oblasti oka
- 16.30 na cele ho skontrolovali príslušníci v rámci zvýšenej ostrahy (kontrolovali ho každú pol hodinu)
- 16.39 pri podávaní večere v cele Lučanský nekomunikoval a zistili, že sa pokúsil o samovraždu obesením na teplákovej mikine, ktorú priviazal o posteľ, začali s oživovaním aj defibrilátorom
- 17.00 približne po 20 minútach prišla záchranka, ktorá ho odviezla do nemocnice, pôvodné indície hovorili o mozgovej smrti
Zabrániť tomu sa dá ťažko
- Pokiaľ sa niekto rozhodne, že spácha samovraždu a je to silná osobnosť, tak už tomu nezabráni nikto. Takým operatívcom, ako bol aj generál Lučanský, som hovoril „kovboji“. Žili vo vlastnom svete, v ktorom mali svoje pravidlá, svoje „zákony“, v ňom sa cítili doma, bol to svet pre silných vlkov a každý sa pokúšal byť vodcom svorky. Generál Lučanský bol veľmi silná osobnosť, profesionál, ktorý bol schopný veľmi rýchlo pochopiť závažnosť situácie i možnosti svojej prípadnej obrany. Rozhodoval sa uvážene a pevne, o čom už ďalej vnútorne nepochyboval. Bolo potom už len otázkou času, ako a kedy.
S veľkou mierou pravdepodobnosti sa o samovraždu pokúsil už pred dvomi týždňami, no pokus sa mu nepodaril a pritom sa zranil. Bol rozhodnutý svoj pokus opakovať a úspešne, preto poprel zásah inej osoby voči nemu, roky pretvárky a schopnosti nedávať na sebe žiadne známky psychického zlomu oklamali aj väzenských psychiatrov či psychológa.
- Psychiater môže náznaky zmýšľania o samovražde zistiť formou rozhovoru a psychológ formou rozhovoru a testami. Čo sa týka toho, či niekto má, alebo nemá samovražedné sklony, tak nie je možné stopercentne nič vylúčiť, a to preto, lebo nikdy v žiadnom okamihu ani ten sám človek nevie, či to chce urobiť. Jediný problém, ktorý môže byť, je ten, že niekto, kto chce vyzerať dostatočne odborne, povie, že ja to vylučujem.
Lebo bývajú často vyvíjané tlaky na odborníkov v oblasti duševného zdravia, aby sa oni k tomu vyjadrili. Že vyjadrite sa, pán doktor, jasne, či áno, alebo nie, a tu je podstatné pre toho odborníka, aby v tomto odborne nezlyhal. To sa prejaví v tom, že nie je v moci vedy psychiatrie a psychológie toto stopercentne vylúčiť. My sa vieme vyjadriť len k pravdepodobnosti toho, do akej miery tu toto riziko je.