Pripojila sa tak k výzve Slovenskej advokátskej komory. TASR o tom informoval advokát a iniciátor IAPŠ Matej Marhavý.
Okolnosti tragickej smrti policajného exprezidenta Lučanského podľa iniciatívy výrazným spôsobom poukázali na všeobecné nedostatky praxe orgánov činných v trestnom konaní pri využívaní inštitútu väzby. "Je alarmujúce, že podmienky obvinených osôb v kolúznej väzbe sú v súčasných pomeroch horšie ako podmienky právoplatne odsúdených osôb vo výkone trestu zaradených do maximálneho stupňa stráženia," dodal Marhavý s tým, že do skončenia vyšetrovania nie je možné povedať, či tieto nedostatky mohli mať vplyv aj v prípade Lučanského.
IAPŠ považuje za nevyhnutné, aby bola v tejto súvislosti vytvorená osobitná vyšetrovacia komisia s účasťou Európskeho výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu.
Iniciatíva považuje držanie obvinených osôb 23 hodín denne v celách s ubytovacou plochou štyri metre štvorcové na jedného väzňa vo vynútenej nečinnosti bez možností iných aktivít mimo cely za neľudské zaobchádzanie. "Obmedzenia ako obmedzenie počtu rodinných návštev a dohľad nad týmito návštevami predstavujú zásah do práv osôb vo väzbe podľa článku 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach," argumentuje iniciatíva.
Na osobu vo väzbe sa vzťahuje prezumpcia neviny. "Zo strany štátu nie je možné dopustiť, aby samotná väzba zanechala na obvinenom trvalé psychické alebo fyzické následky alebo ho motivovala k samovražedným sklonom," podotkla IAPŠ. Ďalej uviedla, že väzba môže slúžiť len ako zabezpečovací prostriedok na nevyhnutnú dobu.