Uviedla to v piatok stanica BBC na svojom webe s pripomienkou, že išlo o prvú smrť z rúk policajtov v tomto americkom meste od mája, kedy v Minneapolise prišiel pri policajnom zásahu o život černoch George Floyd. Aj teraz sa obeťou policajnej akcie stal černoch.
Po smrti Floyda, ktorému pri zatýkaní policajt skoro deväť minút kľačal na krku, zažil Minneapolis mesiace nepokojov, sprevádzaných násilím. Protesty proti policajnej brutalite sa rozšírili po celej krajine aj do zahraničia.
Dvadsaťtriročný Dolal IDD bol podozrivý zo spáchania závažného zločinu. Podľa polície, ako aj podľa prvých svedectiev IDD vystrelil prvý a policajti odpovedali paľbou a muža zastrelili. Zábery z policajnej kamery podľa BBC ukazujú, ako policajti zablokovali biele auto na benzínovej stanici na juhu mesta, neďaleko od miesta, kde zomrel Floyd. Je počuť, ako policajti na podozrivého kričia, aby zastavil vozidlo a dal ruky hore, než zaznú výstrely, a to aj z policajných zbraní.
Žena, ktorá bola v Iddovom aute, vyviazla bez zranení, rovnako ako zasahujúci policajti, uviedla polícia.
Policajný náčelník Medaria Arradondo uviedol, že na mieste bola nájdená zbraň. "Keď som sledoval video, ktoré všetci videli, zdá sa - a určite v spomalenej verzii - že osoba vo vnútri vozidla vystrelila skôr ako policajti," povedal.
Na mieste činu sa nasledujúci deň zišli ľudia, prišiel aj Iddov otec Bayle Gelle. Zhromaždenie vyvolalo obavy, že protesty znovu vzplanú.
"Len sedel v aute a zastrelili ho bez dôvodu," povedal Gelle televízii CBS. "Prečo sme tu? Kvôli farbe. Bol to černoch. Chceme vedieť, prečo môjho synčeka zabili," dodal.
Starosta Jacob Frey sľúbil vyšetriť fakty a zabezpečiť spravodlivosť. "Vieme, že o život prišiel človek a že dôvera medzi farebnými komunitami a poriadkovými silami je krehká," uviedol vo vyhlásení. "Obnovenie dôvery závisí na absolútnej transparentnosti," dodal.
Floydova smrť viedla k volanie po reforme polície či dokonca zrušeniu mestskej polície, ale tieto snahy ustali, dodala BBC.