Práve preto sú touto časťou sveta fascinované milióny divákov pri televíznych obrazovkách. Denne hltajú reality show, ktoré im ukazujú život odvážnych ľudí, odhodlaných žiť svoj život v nefalšovanej divočine. Nakoľko je však dianie pred kamerami reálne?
Aljaška patrí medzi najkrajšie a ľudskou rukou najmenej zasiahnuté miesta nášho sveta. Poskytuje mnoho rôznych prostredí od hôr omývaných oceánom, nekonečných nedotknutých tundier, po ľadové polia, či rieky plné rýb. Život pôsobiaci na prvý pohľad jednoducho nie je ani zďaleka taký idylický, ako si môže našinec predstavovať, pretože pri ňom ide denne o holý život. Doslova.
Ak patríte k fanúšikom seriálov o živote na Aljaške, iste ste si nenechali utiecť zaujímavé diely o ťažbe zlata, love rýb či živote rodín, ktoré sa rozhodli bývať v zovretí mrazu mimo civilizácie. Jedinými ich návštevníkmi sú filmové štáby.
Nelichotivé štatistiky
Nakoľko je život na Aljaške nebezpečný? Štatistiky ukazujú, že aj keď najviac novinových tituliek vyhrávajú medzi nebezpečnými zabijakmi medvede, smrť v skutočnosti hrozí takmer pri každej činnosti. Útoky divých zvierat síce pôsobia najdramatickejšie, omnoho viac ľudí každý rok v skutočnosti zomrie pri páde z lode, utopí sa pri prechode cez zamrznuté rieky a jazerá, alebo jednoducho zamrzne pri extrémne nízkych zimných teplotách. Ani dobre vykúrený domček nie je ešte zárukou bezpečia, tucty životov si každý rok vyžiada obávaná otrava oxidom uhoľnatým.
V rozľahlej krajine neraz nie je možné použiť iný dopravný prostriedok než lietadlo, nečudo preto, že sa tu často lieta. Šanca, že človek v lietadle príde o život, je tu o čosi vyššia ako v ostatných amerických štátoch. Najčastejšie však dochádza k zraneniam či smrti pri jazde na snežnom skútri, štvorkolke, či v aute.
K nepríjemným faktom života takto ďaleko na severe patrí aj zimná tma. V najtmavších mesiacoch roka, keď panujú najnižšie teploty, slnko takmer nevidieť. Úplnú tmu pretne slabé svetlo len na pár krátkych hodín. Veľké percento obyvateľov preto trpí depresiami i diagnózou známou pod anglickou skratkou SAD, teda sezónnou afektívnou poruchou. Nelichotivo vyznievajú aj čísla odhaľujúce vysoké percento alkoholizmu i vysokú mieru násilných trestných činov. Naopak, v letných mesiacoch slnko svieti do neskorej noci a pokojný spánok v tme si človek užije iba niekoľko hodín.
Úžasná príroda, pokoj i neštandardné príjmy
Možno ste si položili otázku, z čoho vlastne žijú ľudia bývajúci na odľahlých miestach Aljašky. Mnohé si dokážu zaobstarať priamo z prírody, ako predvádzajú aj pred televíznymi kamerami. Lov i predaj kožušín skutočne tvoria dôležitý zdroj ich príjmov. Aljaška je však bohatá hlavne vďaka rope, ktorá sa tu ťaží. Už v roku 1976 štát zriadil fond financovaný z „ropných peňazí“, z ktorého každoročne každý obyvateľ s trvalým pobytom na Aljaške dostáva svoj podiel. Najvyššia suma bola vyplatená v roku 2008, keď sa ušlo každému až 3 200 dolárov.
Ropa je však aj za jednou z najväčších ekologických katastrof, ktorá Aljašku postretla. V marci 1989 stroskotal neďaleko prístavu Valdez ropný tanker firmy Exxon Valdez a do mora sa dostalo odhadom 50 až 150 miliónov litrov ropy. V dôsledku toho zomreli státisíce rôznych živočíchov.
Do divočiny so scenárom
Ak patríte k divákom niektorej z reality show o Aljaške, ktoré možno sledovať na viacerých káblových televíziách, napríklad šou Aljaška: Posledná hranica, mali by ste vedieť, že vaši obľúbení hrdinovia trávia pred kamerami až desať mesiacov v roku.
Dramatická hudba, rýchly strih a naliehavý hlas rozprávača sú len šikovným trikom filmárov, aby bola šou napínavejšia. Mnoho miestnych sa na tvorcov hnevá, že sa takto na televízne obrazovky ani zďaleka nedostane skutočná podoba ich života.
A aj keď vlastne protagonistom nehrozí ani skutočná smrť mrazom či hladom, neraz sa do nebezpečných situácií dostávajú preto, že od nich scenár vyžaduje lezenie na nebezpečných miestach, či voľbu nebezpečnejšieho dopravného prostriedku, než by bežne zvolili. Zdá sa však, že fascinácia Aljaškou stále trvá, a tak vďaka verným divákom pri obrazovkách a aj daňovým úľavám sa v malom štáte s trištvrte miliónom obyvateľov nakrúca až dvadsať rôznych reality show.