Cestoviny sú tu s nami tisícky rokov a po prvý raz ich začali pripravovať zrejme obyvatelia centrálnej Ázie. Príprava domácich cestovín je v podstate jednoduchá, vyžaduje si len menší cvik. Vaše cestoviny nemusia byť dokonalé, radšej pri ich príprave strávte s deťmi či partnerom príjemný čas.
Aby vyzerali zaujímavejšie, môžete ich prírodným spôsobom zafarbiť. Spôsobov, ako dodať farbu tradičnému svetlému cestu, je hneď viacero, záleží na tom, akú výslednú farbu chcete dosiahnuť. Nezabudnite, že cesto bude mať sýtejšiu farbu pred vysušením a uvarením, samotnú chuť cestovín však prírodné farbivo výrazne neovplyvní.
Ide to jednoducho
Cesto sa pripravuje z múky a vody, pridať môžete aj vajcia. Pre farbu do cesta pridávame napríklad zeleninové pretlaky alebo zeleninu odšťavíme. Pre červené cesto použite pasírovné rajčiny, mrkva zafarbuje na oranžovo, intenzívnejšiu fialovú farbu získate pomocou cvikly.
Špenát zafarbí cesto na zeleno, brokolica mu dodá jemnú zelenú až béžovú farbu a pomocou červenej kapusty môžete získať zaujímavý odtieň modrej. Ak ste zatúžili vyskúšať čierne cestoviny, budete potrebovať atrament z chobotnice. Vegánskou a omnoho lacnejšou náhradou za túto exotickú ingredienciu je polievková lyžica aktivovaného uhlia.
Základné cesto na domáce cestoviny (4 osoby)
• 320 g semoliny
• 4 vaječné žĺtka
• 4 PL studenej vody
• soľ, 2 PL olivového oleja
POSTUP: Cesto je spočiatku tuhšie, preto ho spracovávajte dostatočne dlho, aby získalo elasticitu. Po vypracovaní ho zabaľte a nechajte odpočívať 30 minút.
Vytvorte si vlastný recept
Farbiacu zložku napríklad dôkladne premiešajte s vajciami a zapracujete do základného cesta. Ak používate šťavu, pridajte ju namiesto vody, zriedená šťava vytvorí menej intenzívnu farbu. Cesto môžete aj dochutiť. Rozmixovaný cesnak vymiešajte s vajciami a pridajte k múke. Obľúbenou ingredienciou sú aj bylinky: bazalka, oregano, tymián, petržlenová vňať, šalvia, pažítka i estragón.