Britskému páru sa podarilo to, po čom by sme túžili všetci. Koronavírusu sa otočili chrbtom, keď sa stali jedinými obyvateľmi opusteného malého ostrova. Nešlo však o žiadnu idylku. Vyhli sa síce korone, no museli bojovať s tvrdými podmienkami.
Na ostrove sa totiž museli rozlúčiť s elektrinou, plynom a aj s tečúcou vodou. Luke (34) a Sarah (36) Flanaganovci z Leedsu sa presťahovali na ostrov Owey pri západnom pobreží grófstva Donegal v Írsku 14. marca. Teda iba dva dni predtým, ako sa Spojené kráľovstvo uzavrelo. Dvojica netušila nič o blížiacej sa pandémii a uviedla, že účelom ich pobytu na 300-árovej pôde bolo pokojnejšie tempo života po dobu jedného roka, píše metro.co.uk.
Lukeovi a Sarah sa počas scénických prechádzok, rybárčenia a starostlivosti o domáce plodiny ľahko podarilo vyhnúť Covidu-19. „Bolo to naozaj čudné a zvláštne počuť o všetkom, čo sa deje, keď sme boli izolovaní na tomto malom ostrove. Zážitok to je neuveriteľný. Životné tempo je také pomalé, ale je to nádherné, dni trávime prechádzkami so psami, pestovaním vlastného jedla a učením sa nových zručností. Nie je to pre každého, ale my sme si to zamilovali,“ povedal Luke.
Ostrov Owey je malá časť pôdy pri pobreží, obsahuje niekoľko nehnuteľností bez škôl alebo obchodov a vedú cez ňu len dve úzke cesty. Luke a Sarah žijú v malej chalúpke, kde používajú uhlie na ohrev tepla, nádrž na zachytávanie dažďovej vody, plynové fľaše na varenie a solárne panely ako zdroj elektrickej energie. Zhromaždenú vodu a vodu zo studne používajú na umývanie a čistenie svojich odevov, zatiaľ čo si sami pestujú potravu na živobytie, chovajú sliepky pre vajcia a lovia ryby.
"Máme nesmierne šťastie, že tu môžeme byť. Obaja sme sa toho toľko naučili a nabrali sme skúsenosti, na ktoré by som si nikdy ani len nepomyslela. Od poznávania mora, rybolovu a lodí až po chov vlastných zvierat - vecí, s ktorými som nikdy predtým nemala nič spoločné. Bolo úžasné dozvedieť sa, koľko hmotných vecí vlastne nepotrebujete, ale viete využiť to, čo máte," dodala Sarah.