Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra Reuters.
"Komisia skúma, či existuje spôsob, ako pridať ďalšie dávky k tým, pre ktoré už máme dohodu," uviedol pre Reuters nemenovaný predstaviteľ eurokomisie.
Vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorá je v súčasnosti jedinou povolenou na jednotnom trhu EÚ na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, sa podáva v dvoch dávkach.
Schválenie vakcíny vyrobenej spoločnosťou Moderna sa očakáva v priebehu januára. Európska lieková agentúra (EMA) pritom avizovala, že svoje rozhodnutie v tejto veci oznámi už 6. januára.
Európska komisia v mene členských štátov EÚ objednala od tejto americkej spoločnosti prvotnú dávku 80 miliónov vakcín s možnosťou dokúpenia ďalších 80 miliónov dávok. Aj vakcína od Moderny sa bude podávať v dvoch dávkach.
Vakcíny od ďalších farmaceutických firiem, s ktorými Európska komisia uzavrela zmluvu o predkupnom práve - Johnson & Johnson, AstraZeneca/Oxford, Sanofi/GSK a CureVac - sú vo fáze klinických testov. To znamená, že EÚ má momentálne k dispozícii menej dávok, ako sa očakávalo pri uzatváraní zmlúv s týmito spoločnosťami. Tie majú pre krajiny EÚ dodať ďalších 1,3 miliardy dávok vakcín, s možnosťou doobjednať ďalších 660 miliónov dávok.
Prístup Európskej komisie (EK) k nákupu vakcín proti pandémie nového typu koronavírusu skritizoval bavorský premiér a líder nemeckej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) Markus Söder. Označil ho za neprimeraný a spôsobil nedostatok vakcín v členských krajinách Európskej únie.
"Je zrejmé, že postup obstarávania európskych vakcín bol neprimeraný. Je ťažké vysvetliť, že veľmi dobrá vakcína sa vyvíja v Nemecku, ale oveľa rýchlejšie sa podáva inde vo svete," uviedol Söder v rozhovore pre nemecké noviny Bild am Sonntag.
Slová bavorského premiéra zaznievajú uprostred rastúcej kritiky na v súvislosti s pomalým schvaľovaním vakcíny zo strany orgánov EÚ, píše Politico. To podľa tohto týždenníka viedlo k tomu, že očkovacia látka vyvinutá americkou skupinou Pfizer v spolupráci s nemeckou spoločnosťou BioNTech bola použitá mimo EÚ oveľa skôr, ako ju schválila Európska agentúra pre lieky (EMA) na použitie vo vnútri Únie.
"Európska komisia to pravdepodobne plánovala príliš byrokraticky: objednalo sa príliš málo dobrých vakcín a debata o cenách trvá príliš dlho," upozornil Söder.
Exekutíva EÚ však svoju politiku a pozíciu bráni. Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová pre tlačovú agentúru AFP uviedla, že súčasná stagnácia v dodávkach vakcín nie je spôsobená nižším objemom objednávok zo strany EÚ, ale "globálnou krízou výrobných kapacít".
Jej slová potvrdil aj Ugur Šahin, generálny riaditeľ spoločnosti BioNTech, ktorý uviedol, že táto farmaceutická firma pracuje na zvýšení výroby vakcín.
"Časový faktor je rozhodujúci," uviedol Söder pre Bild am Sonntag. Bavorský premiér, ktorý by sa v celonárodných parlamentných voľbách v septembri tohto roka mohol uchádzať o post spolkového kancelára upozornil, že ak sú Izrael, USA alebo Spojené kráľovstvo v očkovaní ďaleko pred EÚ, budú z toho mať aj ekonomický prospech. "Otázka, ako ekonomicky prekonáme koronakrízu úzko súvisí aj s tým, ako rýchlo sa dostaneme k očkovaniu," odkázal Söder.