Ministerka informovala o prvom zasadnutí komisie. Podľa jej prvotných informácií išlo jednoznačne o samovraždu Milana Lučanského. Kolíková postupovala pri zriadení komisie citlivo - za koalíciu Petra Hajšelová (Sme rodina), Juraj Krúpa (OĽaNO) a Milan Laurenčík (SaS). Za opozíciu - Denisa Saková (Hlas-SD), Marian Kotleba (ĽSNS) a Marián Saloň (Smer-SD).
Prezidentku Zuzana Čaputovú bude zastupovať Radovan Pala, poradca pre oblasť práva a spravodlivosti, verejnú ochrankyňu práv zase Tomáš Čitbaj. Ministerka Kolíková oslovila v súvislosti s nomináciami aj slovenské médiá a osoby zo zahraničia, napríklad bývalú českú ombudsmanku Annu Šabatovú. Z Poľska sa zapojí expertka Monika Platek, celkovo bude v komisii 17 členov, ktorí si spomedzi seba zvolia predsedu a tajomníka.
Na stole je už štatút komisie, ktorý členovia jednohlasne odsúhlasili a všetci podpísali záväzok mlčanlivosti. O záveroch komisie budú členovia hlasovať. Tí, ktorí so závermi nebudú súhlasiť, budú môcť poskytnúť vlastné stanovisko. „Rozumiem tomu, že osobitne takáto udalosť vytvára mnohé otázky,“ povedala Kolíková. Komisia bude mať podľa nej prístup aj do väzenských ústavov.
Komisia by mala komunikovať i s rodinou Lučanského. Rovnako jej prednostne predstavia závery komisie.
Ministerka Kolíková na margo požiadavky zverejnenia kamerových záznamov v súvislosti s vyšetrovaním smrti Lučanského vyhlásila, že ich určite nemôže zverejniť. Marilo by sa tým trestné konanie. Na otázku médií, či stále neuvažuje o odstúpení, vyhlásila bez zaváhania: "Ja nemám dôvod uvažovať nad svojím odchodom, keby som teraz odstúpila, myslím, že by to bolo zbabelé," uviedla Kolíková s tým, že keby závery vyšetrovania boli také, že by mala z toho vyvodiť dôsledky, urobí tak.
V súvislosti s otvoreným listom príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), aby ministerka zvážila koniec vo funkcii generálneho riaditeľa ZVJS Milana Ivana, uviedla, že jeho gesto je „dôležité a významné“ napriek tomu, že zbor podľa nej nepochybil. Jeho nástupcu podľa vlastných slov vyberie vo výberovom konaní.
Ako pripomenula členka komisie, poslankyňa NR SR Denisa Saková (nezaradená), komisia nemá vyšetrovať. Zámerom je preskúmať, či dodržali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže všetky postupy. Doplnila tiež, že komisia pravdepodobne nebude mať napríklad možnosť nahliadať do vyšetrovacieho spisu. O práci komisie sa podľa nej môže informovať aj Lučanského rodina. Exministerka vnútra tiež informovala, že pohreb bývalého šéfa polície sa uskutoční v piatok (8. 1.).