Súčasnú stagnáciu vakcín spôsobuje globálna kríza výrobných kapacít. Medzitým v Británii spustili operáciu Nádej. Od pondelka očkujú vakcínou spoločnosti AstraZeneca. V kombinácii s vakcínami od Pfizeru by tak Briti očkovaním pokryli veľkú časť svojho obyvateľstva.
Na európskom trhu je aktuálne možné očkovať jedine vakcínou od konzorcia Pfizer a BioNTech. Pôvodná dohoda zaručovala medzi AstraZeneca a krajinami Nemeckom, Francúzskom Talianskom a Holandskom, že stovky miliónov Európanov bude mať prístup k vakcíne, ako hlásil nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.
Podľa denníka Bild však predstavitelia dohody boli donútení postúpiť rokovací mandát Európskej únii, čím prišlo k rozpusteniu pôvodného spojenectva. Brusel, ktorý prevzal žezlo, však neurobil žiaden pokrok. Kým v USA a Británii v lete podpísali zmluvy so 6 výrobcami na výrobu ďalších vakcín, Európa skončila s 300 miliónmi dávok, ku ktorým sa pridalo iba ďalších 100 miliónov.
Na nákup vakcín od spoločnosti BioNTech nezostali podľa komisárky Stelly Kyriakidesovej peniaze. V septembri a v októbri však prišlo k podpisu zmlúv s francúzskou spoločnosťou Sanofi a americkou Johnson & Johnson, ktoré by mali zabezpečiť ďalší prísun vakcín. Tie však prichádzajú iba v malých dávkach.
Medzitým Briti rozbehli operáciu Nádej v plnom prúde. V pondelok oficiálne začali očkovať vakcínou vyvinutou na Oxfordskej univerzite v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca. Britský Úrad pre reguláciu liekov ju schválil ešte 30. decembra. Prvých 530-tisíc dávok poputovalo do 540 vakcinačných centier a 101 nemocníc. Británia teda naplno vstúpila do boja proti koronavírusu.
Svoju prvú dávku dostal dôchodca Brian Pinker (82) v Churchillovej nemocnici v meste Oxford o 8.30 ráno. Sám sa cíti hrdo, že mohol dostať práve vakcínu vyvinutú v Oxforde. Zaočkovať sa dal aj profesor a riaditeľ Oxfordskej vakcinačnej skupiny Andrew Pollard. Ich očkovacia látka by mala byť podstatne lacnejšia ako vakcína od Pfizeru, pričom na skladovanie nevyžaduje hlbokomraziace boxy.
Vedenie AstraZeneca pôvodne sľubovalo poskytnúť 2 milióny dávok týždenne od polovice januára. Podľa odborníka je však tento cieľ nereálny. Pre problémy s kapacitou vo výrobe by sa k takýmto číslam nedostali ani do februára. Naopak, premiér Boris Johnson vakcinačnému plánu pevne verí. „Desiatky miliónov dávok budú podané v nasledujúcich troch mesiacoch,“ vyhlásil v televízii premiér.
Pre rýchlejšiu imunizáciu národa dostane každý pacient druhú dávku po 12 dňoch, namiesto štandardných 21 dní. Národná zdravotná služba si objednala 100 miliónov dávok oxfordskej vakcíny.