Ako na sociálnej sieti informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, odborníci na ministerstve a Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR našli na tento skríning najrýchlejšie riešenie. V spolupráci so slovenskými vedcami plánujú v čo najkratšom čase získať primer pre S gén PCR, pomocou ktorého bude možné skríning realizovať.
"Potvrdili sa predpoklady, že zmutovaný infekčnejší variant vírusu je už aj v kontinentálnej Európe a včera (v pondelok 4. januára) sme ho dokázali odhaliť už v prvých vyšetrených vzorkách aj na Slovensku," uviedol Krajčí. Nakoľko tvar slovenskej krivky je veľmi podobný ako krivka v postihnutých častiach Anglicka, je podľa neho pravdepodobné, že sa nový variant vírusu potvrdí aj v ďalších častiach Slovenska. Aktuálne sa na tom pracuje.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva zároveň realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie. Zameraný je na dodržiavanie karantény a následného testovania na území Slovenska. V prípade pozitivity po PCR testovaní sú vzorky po príkaze ministra uskladnené. Budúci týždeň by mali byť diagnostikované aj na prítomnosť nového variantu vírusu. "Takýmto istým spôsobom budeme diagnostikovať aj vybrané pozitívne testy z jednotlivých regiónov Slovenska," doplnil šéf rezortu zdravotníctva.
Nebezpečenstvo vírusu bolo najmä v tom, že niektoré PCR laboratóriá, ktoré identifikovali pri testoch práve zmutovaný S gén, vykazovali u infikovaných ľudí falošnú negativitu. Krajčí však ubezpečil, že na Slovensku všetky významné laboratóriá na vyšetrovanie PCR vzoriek zatiaľ spoľahlivo odhaľujú aj nový infekčnejší variant koronavírusu. Ten je podľa neho dobre zachytený aj antigénovým testom. "Vzhľadom na vysoké reprodukčné číslo nového variantu koronavírusu je jasné, že boj s ním je o 40 % ťažší ako s pôvodným typom vírusu," konštatoval minister. Ako dodal, vyžaduje si tvrdé opatrenia obmedzujúce mobilitu s maximálnou elimináciou sociálnych kontaktov, teda stav, ktorý momentálne na Slovensku platí. Nádejou je podľa Krajčího očkovanie.
Komunikačný odbor MZ SR doplnil, že v prípade, ak sa potvrdí prítomnosť nového kmeňa v ďalšej oblasti Slovenska, bude o tom verejnosť informovať. Aktuálne však ministerstvo nechce špekulovať o ďalších miestach či počte výskytu. Krajčí už skôr informoval, že takzvaný anglický kmeň sa podarilo identifikovať už v prvých skúmaných vzorkách z okresu Michalovce. "V súčasnosti existujú potvrdené informácie, že daný kmeň vírusu už dorazil aj do iných častí Európy, ktoré sa síce preventívne uzatvorili voči cestovateľom z Veľkej Británie. Preventívne opatrenia boli preto zrušené. Teda ani zo strany Slovenska nie je nevyhnutné uzatvárať hranice," uzavrelo ministerstvo zdravotníctva.
Imunitná odpoveď vakcíny Comirnaty od firmy BioNTech-Pfizer je podľa dostupných zistení dostatočná, aby chránila aj pred ochorením COVID-19, ktorý spôsobuje nový infekčnejší variant vírusu. Tie isté zistenia dokázali aj britskí vedci u vakcíny od konzorcia AstraZeneca a Oxfordská univerzita. Minister doplnil, že v januári má na Slovensko postupne prísť 208-tisíc dávok vakcíny Comirnaty a predpokladá sa dovoz aj 12-tisíc pilotných dávok od firmy Moderna. "Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia AstraZeneca a Oxfordská univerzita," uzavrel.