"Existujú indície, že za väčšinu alebo za všetky nedávno odhalené a pokračujúce kyberútoky na vládne aj nevládne počítačové siete je zodpovedná pokročilá trvalá hrozba (ATP), ktorá je pravdepodobne ruského pôvodu," uvádza vo vyhlásení, ktoré sumarizuje výsledky vyšetrovania.
Vyhlásenie spoločne vydali americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI), Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry (CISA), Úrad riaditeľa tajných služieb USA (ODNI) a Národná bezpečnostná agentúra (NSA).
Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že cieľom hackerského útoku, bola zrejme špionáž, teda získavanie utajovaných informácií, a nie snaha o poškodenie počítačových sietí či o narušenie fungovania úradov a inštitúcií.
"Prijímame všetky nevyhnutné kroky, aby sme odhalili plný rozsah tejto (hackerskej) kampane a mohli na ňu náležite zareagovať," uvádza sa v utorňajšom vyhlásení vyšetrovateľov.
CISA v decembri oznámila, že americké vládny úrady, dôležité subjekty v oblasti infraštruktúry, ako aj viaceré subjekty súkromného sektora, boli niekoľko mesiacov vystavené masívnemu kybernetickému útoku, ktorý trval minimálne od marca.
Ihneď po odhalení útoku sa v USA objavili podozrenia, že za ním stálo Rusko, čo teraz s veľkou pravdepodobnosťou potvrdilo aj vyšetrovanie amerických tajných a bezpečnostných služieb.
Dosluhujúci prezident Donald Trump naopak naznačoval, že za útok mohla byť zodpovedná Čína. Hackeri prenikli do počítačov federálnych úradov cez softvér americkej spoločnosti SolarWinds, ktorý v USA využívajú mnohé vládne agentúry aj súkromné firmy. CISA po odhalení útoku nariadila americkým úradom, aby sa od tohto softvéru odpojili.