EMA odporučila udeliť podmienečné povolenie na uvedenie vakcíny Moderna proti COVID-19 na trh pre osoby od 18 rokov. V správe sa uvádza, že Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) dôkladne vyhodnotil údaje o kvalite, bezpečnosti a účinnosti tejto očkovacej látky a na základe konsenzu členov výboru, v ktorom majú zástupcu všetky členské krajiny EÚ, odporučil jej podmienené povolenie na uvedenie na trh, čo ešte musí oznámiť Európska komisia.
Tento postup poskytne Európanom istotu, že schválená vakcína spĺňa normy EÚ, a zavádza záruky, kontrolu a povinnosti na podporu očkovacích kampaní v celej EÚ.
"Táto vakcína nám poskytuje ďalší nástroj na prekonanie súčasnej krízy," uviedla výkonná riaditeľka EMA Emer Cooková. A dodala, že jej schválenie - len rok od vyhlásenia pandémie Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) - je dôkazom úsilia a odhodlania všetkých zúčastnených strán.
"Rovnako ako v prípade všetkých ostatných liekov, aj teraz budeme pozorne sledovať údaje o bezpečnosti a účinnosti tejto očkovacej látky, aby sme zaistili nepretržitú ochranu verejnosti v EÚ. Naša práca sa bude vždy riadiť vedeckými dôkazmi a naším záväzkom chrániť zdravie občanov EÚ," dodala Cooková.
Rozsiahle klinické štúdie naznačili, že vakcína Moderna bola vysoko účinná pri prevencii ochorenia COVID-19 u ľudí nad 18 rokov.
Do procesu dobrovoľného testovania bolo zapojených okolo 30.000 ľudí. Polovica z dobrovoľníkov dostala vakcínu a polovica dostala placebo, pričom nikto z testovanej skupiny nevedel, či dostal vakcínu alebo len zdanlivú injekciu.
Účinnosť vakcíny bola vypočítaná u približne 28.000 ľudí vo veku od 18 do 94 rokov, ktorí nemali známky predchádzajúcej infekcie. Štúdia preukázala 94,1-percentné zníženie počtu symptomatických prípadov COVID-19 u ľudí, ktorí dostali vakcínu - len 11 zo 14.134 zaočkovaných osôb sa nakazilo COVIDom-19. Vo vzorke ľudí, ktorí dostali iba placebo, sa nakazilo 185 zo 14.073 zdanlivo zaočkovaných osôb. EMA upozornila, že to znamená, že vakcína počas klinických skúšok preukázala 94,1-percentnú účinnosť.
Štúdia tiež preukázala 90,9-percentnú účinnosť u účastníkov s rizikom závažného ochorenia COVID-19, vrátane pacientov s chronickým ochorením pľúc, srdcovými chorobami, obezitou, ochorením pečene, cukrovkou alebo infekciou HIV. Vysoká účinnosť sa udržala nezávisle od pohlavia či rasových a etnických skupín.
Vakcína Moderna sa bude podávať ako dve samostatné injekcie do ramena s odstupom 28 dní.
Podľa správy EMA boli najčastejšie vedľajšie účinky očkovacej látky Moderna zvyčajne mierne alebo stredne závažné a k zlepšeniu došlo po niekoľkých dňoch po očkovaní. Najbežnejšími vedľajšími účinkami sú bolesť a opuch v mieste vpichu, únava, zimnica, horúčka, opuchnuté alebo citlivé lymfatické uzliny pod pažou, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť a zvracanie.
Bezpečnosť a účinnosť tejto vakcíny sa bude naďalej monitorovať, pretože sa používa v celej EÚ.
Na rade je teraz Európska komisia
Ak Európska komisia (EK) vydá rozhodnutie o registrácii novej vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19 od spoločnosti Moderna, bude automaticky platné vo všetkých členských štátoch EÚ. TASR o tom informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.
Európska lieková agentúra (EMA) odporučila pre túto vakcínu udelenie podmienečnej registrácie. "Európska komisia bezodkladne posúdi stanovisko EMA a vydá rozhodnutie o registrácii," spresnil ŠÚKL.
Podmienečná registrácia znamená, že v čase vydania registračného rozhodnutia žiadateľ nedodal údaje o účinnosti a bezpečnosti lieku v takom rozsahu, ako sa štandardne vyžaduje. "Aj v takomto prípade musia prínosy lieku prevažovať nad potenciálnymi rizikami spojenými s neúplnými údajmi," zdôraznil ŠÚKL s tým, že aj pri podmienečnej registrácii musí byť dostatočne preukázaná bezpečnosť, kvalita a účinnosť vakcíny.
COVID-19 Vakcína Moderna je určená pre dospelých od 18 rokov. "Predstavuje tzv. mRNA vakcínu. Jej úlohou je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2," dodal ŠÚKL.