Viaceré krajiny sa sťažujú na nedostatky v spoločnom obstarávaní vakcíny a hľadajú vlastné spôsoby, ako situáciu zlepšiť. Všetkým dáva na frak Izrael, ktorý zaočkoval už 1,4 milióna obyvateľov. Holandsko napríklad začalo s vakcináciou až včera. Tam však boli dôvody miestne – holandské úrady sa pripravovali na iný typ očkovacej látky, ktorá sa ľahšie skladuje a aplikuje, preto mali problém so spustením akcie. Belgicko však už dôvody na sťažnosti má.
V januári dostane iba polovicu objednaných dávok pre logistickú chybu na strane dodávateľa. Sťažnosti na nepružný systém vyjadruje aj Francúzsko. Objavujú sa preto aj kontroverzné návrhy. Jedným z nich je napríklad posunutie druhej dávky vakcíny. Tú má pacient dostať o 21 dní, po novom by ju však dostal až o 12 týždňov. Autori návrhu vychádzajú z toho, že aj po prvej dávke by mal byť človek chránený natoľko, že aj v prípade nakazenia by mu hrozil len mierny priebeh. Týmto spôsobom chcú zachrániť čo najviac životov v čo najkratšom čase.
Kým však Európa rieši takéto problémy, Izrael sa neobzerá a očkuje ako na bežiacom páse. Zo svojich 8,7 mil. obyvateľov zaočkoval už 1,4 milióna. Ako sa mu to podarilo? Výrobcov vakcín si podchytil ešte na samom začiatku a dokonca sa špekuluje, že ponúkol lepšiu cenu, preto dostal väčší podiel. Izrael však má v prvom rade jeden z najlepšie fungujúcich systémov elektronického zdravotníctva na svete. Logistika a armáda sú tiež jeho silné stránky. Na očkovanie povolali záložníkov a idú dokonca tak ďaleko, že akékoľvek zvyšky nepodanej vakcíny dajú mladým ľuďom mimo poradia len preto, aby jej použili čo najviac.
Schválili aj druhú vakcínu
Európska lieková agentúra odporučila podmienečnú registráciu vakcíny od americkej spoločnosti Moderna. Je určená pre dospelých od 18 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platné v Európskej únii, informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Európska komisia bezodkladne vydá rozhodnutie o registrácii. Takéto rozhodnutie je automaticky platné vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Vakcína má podľa testov účinnosť vyše 94 %, ťažkým prípadom dokonca predišla stopercentne.