Miestny farár tvrdil, že omše neslúžia, veriaci si mali podľa jeho slov prísť len po svätenú vodu a kriedu na tradičné posvätenie svojich príbytkov. Čo na to hygienička?!
Zavreté kostoly znášajú veriaci po celkom Slovensku len veľmi ťažko. Inak tomu nie je ani v Zemianskych Kostoľanoch neďaleko Novák. „Do kostola stále chodia ľudia, farár ich dokonca vyzýva na sociálnych sieťach, že im bude v čase tradičnej omše k dispozícii.
Všetko sú to väčšinou starší ľudia, ak už však oni nemajú rozum, mohol ho mať aspoň farár a zbytočne neriskovať,“ ponosoval sa jeden z miestnych obyvateľov, ktorý nás na problém upozornil. V stredu na Troch kráľov, krátko pred ôsmou hodinou ráno sa situácia opakovala a do stánku Božieho si to nasmerovalo 15 ľudí.
Farár vysvetľuje
Miestny farár Marián Holbay tvrdí, že dôvod návštevy nebola účasť na omši, ale niečo celkom iné. Cirkev má totiž zvyk na slávnosť Zjavenia Pána svätiť vodu, ktorou si posväcujú svoje príbytky. „Ráno som posvätil vodu a ľudia si po ňu prišli a odišli. Je to starobylý zvyk, je tu aj krieda, ktorou si napíšu Gašpar, Melichar a Baltazár a rok, majú to pred očami a začnú tento rok s Božím požehnaním. Ja môžem byť v kostole, ak by jednotlivec potreboval nejakú službu, som k dispozícii,“ vysvetlil s tým že dodržiava všetky príkazy.
„Je možné si vybrať sledovať rôzne omše, aj keď v našom kostole takúto možnosť nemáme. Osobitne v dnešnej dobe je užitočné dodať, že posvätenie domácnosti nemusí robiť výlučne kňaz. Sú tu svätená voda, krieda a formulár, podľa ktorého si môže hlava rodiny posvätiť dom,“ uzavrel miestny kňaz. Požehnania trojkráľovej vody odložili napríklad aj v Trnavskej arcidiecéze a odporučila to aj Konferencia biskupov Slovenska.
Hygienici situáciu preveria
Podľa regionálnej hygieničky z Prievidze Zuzany Tornócziovej však jasne platia pravidlá, ktoré sú platné pre všetkých občanov Slovenska. Stále platí uznesenie vlády, kde je jasne definovaný zákaz vychádzania a zhromažďovania sa. „Je platné aj opatrenie hlavného hygienika, kde je zákaz vstupu verejnosti do kostolov. Všetky opatrenia, ktoré v súčasnosti platia, sú urobené pre ochranu zdravia ľudí, preto nehľadajme cestičky, ako ich obísť, ale snažme sa ich dodržať,“ vysvetlila Tornócziová.
„Hlavne, čo sa týka kostolov, prevažná väčšina je tam starších ľudí, ktorí sú veľmi riziková skupina, a tí by sa mali najviac chrániť,“ zdôraznila hygienička s tým, že situáciu v Zemianskych Kostoľanoch preveria a zistia skutočnosti.