Mestá a obce budú podľa združenia súčinné, ak štát, aj na základe doterajších skúseností a odstránením opakovaných nezrovnalostí, ktoré sprevádzali doterajšie testovania, čo najskôr preukáže svoju pripravenosť. ZMOS od štátu očakáva rozhodnutie, kedy a akým spôsobom bude možné distribuovať, logisticky nastaviť a vďaka zdravotníckemu personálu technicky i organizačne zo strany miest a obcí zabezpečiť testovanie obyvateľov. "Čísla z testovaní, ktoré každý deň sledujeme, u nás nevyvolávajú paniku a snažíme sa byť rozvážni, ale znepokojuje nás, že situácia nie je riešená komplexne a systémovo," informoval TASR ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.
Mnohé mestá a obce kontaktujú najväčšie združenie samospráv s tým, že v testovaní obyvateľov vidia jeden zo spôsobov, ako aktívne zasiahnuť a minimalizovať tak riziká súvisiace s nekontrolovateľným šírením nového koronavírusu. "Štátu ponúkame súčinnosť a očakávame, že čo najskôr preukáže pripravenosť na náročný, ale nevyhnutný proces testovania obyvateľov," poznamenal Kaliňák.
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v stredu (6. 1.) oznámil, že vo štvrtok do Správy štátnych hmotných rezerv SR príde 2,6 milióna antigénových testov na COVID-19 a že je zároveň pripravená aj opcia na ďalších 2,6 milióna testov. V priebehu najbližších týždňov tak má byť na Slovensku podľa ministra viac ako päť miliónov testov.
Šéf rezortu školstva preto vyzval primátorov a starostov, aby oslovili vládu SR a pristúpili k lokálnym celoplošným testovaniam ľudí. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) potvrdil, že ak samosprávy prejavia záujem o plošné testovanie, vláda spraví všetko preto, aby sa ich úsilie naplnilo. Iniciatíva však podľa neho musí tentoraz ísť zo strany miest a obcí.