Jedným zo súčasných trendov viacjazyčných škôlok je čínština. Hoci znie našincovi na prvé počutie exoticky a vzdialene, stále viac rodičov objavuje benefity výučby jazyka, ktorým dnes hovorí každý šiesty človek na Zemi a jeho znalosť tak dáva dieťaťu doživotnú komunikačnú výhodu využiteľnú prakticky kdekoľvek vo svete. Čínsky jazyk pozostáva zo špecifického lingvistického systému. Ten môže dospelým pripadať ako neriešiteľný rébus, no dieťa ho dokáže dekódovať ľahko a rýchlo.
Čínština je nová angličtina
Zatiaľ čo predchádzajúce generácie rodičov dbali na výučbu anglického jazyka, dnes už jeho plynulou znalosťou nikoho neohúrite. Z niekdajšieho benefitu sa stal bežne očakávaný štandard. S rastúcou globalizáciou a rozšírenými možnosťami medzinárodnej obchodnej spolupráce je nevyhnutným základom pre úspešnú kariéru viacjazyčnosť. A keď sa súčasťou jazykového mixu stane aj čínština, najrozšírenejší jazyk planéty, žiadne dvere pred vaším dieťaťom neostanú zatvorené.
Lídri štartujú kariéru už od plienok
Mýty o tom, že priveľa jazykov v útlom veku vedie k zmätkom a mentálnej stagnácii, psychológovia dávno zmietli zo stola. Naopak, multilinguálna výučba už v predškolskom veku, pokiaľ je robená kvalitne a na pravidelnej báze, býva najefektívnejšia, pretože prebieha v čase, keď si neuróny v detskom mozgu ešte len vytvárajú prvé ustálené spojenia.
V ranom detstve dokáže dieťa bez veľkého úsilia pochopiť princípy aj diametrálne odlišných lingvistických systémov a nastálo si ich osvojiť. Namiesto sporadických neurónových cestičiek si tak vybuduje v hlave perfektne fungujúcu informačnú diaľnicu, ktorá nielen rozšíri tok vedomostí, ale aj výrazne vyladí kognitívne schopnosti. Nie je žiadnym zveličením tvrdiť, že budúci svetoví lídri začínajú svoju kariéru doslova už od plienok.
Čínština ako univerzálna didaktická pomôcka
Dôvod, prečo čoraz viac multilinguálnych materských škôl pridáva do učebných osnov čínštinu, nevychádza len z pragmatizmu. Odhliadnuc od toho, že čínsky jazyk je najpoužívanejší na svete, jeho špecifické gramatické pravidlá, ako napríklad absencia abecedy, z neho robia fantastickú didaktickú pomôcku, ktorá vylepšuje matematické danosti, kreatívne myslenie, koordináciu pohybov, ba dokonca spev.
Čínština pozostáva z viac ako 20 000 symbolov, no v 98 percentách textov sa opakuje iba 2 500 z nich, takže aj s desatinou slovnej zásoby môžete byť majstrom jazyka a v pohode si prečítať trebárs čínske noviny.
Pre čínštinu je popri vizuálnych symboloch smerodajná tiež správna intonácia, nenadarmo sa jej hovorí tónový jazyk. Dieťa tak pri učení zapája do práce viaceré mozgové centrá naraz, zatiaľ čo napríklad pri angličtine prepína medzi pravou a ľavou hemisférou. Súbežným prijímaním vizuálno-hudobných podnetov utužuje spoluprácu zmyslov a je pripravenejšie na multitasking či komplexné riešenia problémov.
Lepší v speve aj v matematike
Štúdia zo San Diega potvrdila, že deti, ktoré sa od detstva učia po čínsky, majú posilnenú mieru interpretácie zvukov a sú z nich schopnejší speváci. Rozlišovanie nuáns významov jednotlivých čínskych znakov je zas neoceniteľným tréningom vizuálnej komunikácie.
Na rozdiel od konvenčného písania zľava doprava, záznam čínštiny prebieha vo všetkých smeroch a v každom momente vyžaduje precíznosť ťahu aj tlaku ruky, čím si dieťa cibrí jemnú motoriku, rovnako ako priestorové vnímanie.
Zvláštnosťou čínštiny je i reprezentácia čísel, úplne iná ako pri klasickom arabskom zápise – jednoduchšia, ľahšie zapamätateľná a s jasnými logickými pravidlami, takže stimuluje tie časti mozgu, ktoré zodpovedajú za analytické myslenie.
Plný balík vedomostí
S čínštinou dostane dieťa popri výučbe jazyka v jednom balíku zároveň aj lekcie hudby, kreslenia a počítania. Dobre vybalansované zapájanie oboch hemisfér je pritom tým najlepším základom pre zvyšovanie IQ, ale aj emocionálnej inteligencie, ktorá dnes celkom oprávnene naberá na dôležitosti.
Súkromný učiteľ? Internet? Je lepšie riešenie
Ak chcete z výučby čínštiny vyťažiť maximum, myslite popri kvalite lektora aj na kontinuálnosť výučby. Rozumnou voľbou je zápis dieťaťa do multilinguálnej materskej školy. Prvá a zatiaľ jediná privátna škôlka tohto typu na Slovensku je Espania so sídlom v bratislavskom Starom Meste a s vyše desaťročným pôsobením na trhu.
Popri vyučovaní predmetov v anglickom, španielskom a čínskom jazyku pod vedením skúsených zahraničných lektorov sa môže Espania pochváliť aj priestrannými tematickými učebňami a prepracovaným systémom budovania vzťahu k vede, umeniu či športu. To všetko pri veľmi individuálnom prístupe k potrebám dieťaťa v skupinách s maximálne siedmimi žiakmi na jedného natívneho spíkra.
Spoznajte výhody škôlky, kde má každá hra hlbší zmysel a kde vaše dieťa bude nielen šťastné, ale môže aj výrazne napredovať pred svojimi rovesníkmi. Navyše, nemusíte čakať na zápis. V jednej z najlepších súkromných multilinguálnych škôlok na Slovensku vám v termínoch nástupu vyjdú v ústrety. Dohodnite si stretnutie alebo video call na www.espania.sk a spoznajte, čo je pre rozvoj osobnosti vášho dieťaťa najlepšie.