Vysvetlilo, že ide o jej prvú fázu cez úpravy vyhlášok. Debyrokratizačné opatrenia sa dotknú materských aj základných škôl. V druhej fáze by sa mali tvoriť zmeny v zákonoch. Novelou školského zákona by sa malo odstrániť duplicitné zbieranie údajov či zjednodušiť prijímacie konanie.
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) priblížil, že na rezort prišli s viacerými učiteľmi a riaditeľmi z praxe, majú tak podnety, ktoré môžu „pretaviť“ aj do vyhlášok či zákonov. „Naším cieľom je, aby sme učiteľov a riaditeľov odbremenili a dali im tak viac času na venovanie sa žiakom. V druhej fáze debyrokratizácie budeme novelizovať zákony a tu pocítia zmeny najmä stredné školy,“ objasnil. Dodal, že všetky zmeny sú odkonzultované so Štátnou školskou inšpekciou aj ostatnými orgánmi, aby nenastávali problémy v praxi. Minister verí, že zmeny uľahčia prácu učiteľom a riaditeľom.
Rezort tiež priblížil, že na základných školách sa vypustí povinnosť zriaďovať metodické združenia a tiež povinná dokumentácia zápisnice z predmetovej komisie a metodického združenia. Aj pri materských školách sa vypúšťa povinnosť zriaďovať metodické združenia, rokovací poriadok a duplicitná dokumentácia ustanovená v iných zákonoch. „V správach o výchovno-vzdelávacej činnosti školy už nebudú musieť zverejňovať údaje o ďalšom vzdelávaní zamestnancov, o finančnom a hmotnom zabezpečení výchovno-vzdelávacieho procesu či uvádzať cieľ koncepčného rozvoja školy a jeho plnenie, ktorý škola už dnes predkladá zriaďovateľovi,“ konštatoval.