Najlepšie nás pred nimi ochráni dobrá imunita. Odborníci apelujú, že práve v týchto zimných mesiacoch by sme sa mali zamerať na zvýšený príjem vitamínov. Ale aj ich užívanie má svoje pravidlá.
Vitamíny sú dôležité pre naše zdravie a musia byť dodávané stravou, pretože telo si ich samo nedokáže vyprodukovať. Nájdete ich v ovocí a zelenine, v mlieku, mäse, aj v obilninách. „V obdodí mimoriadnej potreby dostatku vitamínov, ako je aj súčasná zima, znásobená hrozbou ochorenia na koronu, nemali by sme zabúdať hlavne na vitamíny C, D, omega kyseliny a zinok,“ upozorňuje lekárka Etela Janeková. Čo by ste o týchto vitamínoch rozhodne mali vedieť?
Pozor hlavne na vitamín D
Etela Janeková, všeobecná lekárka
- Všetky tieto vitamíny nám zlepšujú imunitu, hlavne vitamín D, ten by sme mali užívať celoročne. Celá populácia trpí jeho nedostatkom, pritom ide o jeden z najdôležitejších vitamínov, ktorý chráni pred civilizačnými ochoreniami, ale aj pred baktériami a vírusmi.
Omega-3
Ľudské telo si samo nedokáže vytvárať omega-3 mastné kyseliny, preto je potrebný ich príjem v potrave.
Výživový doplnok omega-3 sa vstrebáva bez ohľadu na spôsob, akým ho užijete, či už je to s jedlom, alebo bez neho. Nezáleží ani na čase.
Nájdete ho aj v ľanových semienkach, repkovom a sójovom oleji či orechoch.
Forma: olej, kapsule
Dávkovanie: Minimálne množstvo denne pre dospelého 250 mg. Deti 1 kapsula alebo 1 čajová lyžička oleja denne
C vitamín
Ideálne ho je užívať spolu s rutínom, ktorý zvyšuje jeho efektivitu. Rutín nájdete v grapefruite. Céčko je najlepšie prijať po jedle, pretože je vysoko kyslé, takže môže spôsobiť nevoľnosť, ak sa užíva na prázdny žalúdok. Vitamín C môžete užívať kedykoľvek počas dňa. Ak využívate preventívne jeho antioxidačný účinok, užite ho počas raňajok. Dávajte si ho vo vode v menších, ale častejších dávkach.
„Vitamín C je najjednoduchšie užívať pri jedle alebo ráno, ihneď, ako vstaneme a opätovne večer pred uložením sa na spánok,“ radí farmaceutka Monika Buociková.
Forma: šumivé tablety, kapsuly, sirupy
Dávkovanie: Viackrát denne. Muži by mali prijímať 90 mg vitamínu C denne a ženy 75 mg. Deti: do 1 roka 50 mg, do 6 rokov 70 mg, do 14 rokov 90 mg.
Tip: Konzumáciou piatich rozličných kúskov ovocia či zeleniny dostanete do svojho tela aj viac ako 200 mg vitamínu C.
Zinok
Zinok je základným stopovým prvkom nevyhnutným pre správne fungovanie imunitného systému. Telo ho nevie samo vyrobiť. „Všetky prípravky s obsahom zinku je lepšie užívať s odstupom od jedla - pol hodiny pred alebo 2 hodiny po jedle, aby sa zamedzilo zníženiu jeho vstrebávania,“ upozorňuje Buociková.
Forma: tablety
Dávkovanie: dospelí 15 mg, tehotné ženy 20 až 25 mg, deti 5 až 7 mg
Zdroje zinku sú rastlinné aj živočíšne: žitné klíčkové vločky, pšenica, pšeničné mäso, huby, pivovarnícke droždie a žĺtky, jedlé morské riasy, mäso, konkrétne to červené, morské plody.
Pozor: So železom ho neužívajte, lebo ich účinky sa rušia. Neužívajte zinok ani tesne pred alebo po káve či inom nápoji s obsahom kofeínu, pretože kofeín znižuje vstrebávanie zinku.
D Vitamín
Vitamínu D sa hovorí aj slnečný vitamín a to preto, lebo ho získavame zo slnečného UV-B žiarenia. Jeho nedostatkom však trpia až tri štvrtiny slovenskej populácie. Vitamín D sa môže užívať kedykoľvek počas dňa, či už počas jedla, alebo bez neho. Keďže ide o vitamín rozpustný v tukoch, je vhodné ho zapiť napríklad pohárom mlieka. Ak ho užívate pre zdravie kostí, odporúča sa brať ho večer, súčasne s vápnikom a magnéziom.
Forma: kvapky, kapsuly
Dávkovanie: Na dosiahnutie dostatočnej dennej dávky je potrebné konzumovať denne 1 000 − 2 000 I.U. (25 − 50 mikrogramov) vitamínu D. Pre tehotné ženy a ženy po menopauze sú určené iné dávky. V týchto prípadoch by odporúčanú dennú dávku mal navrhnúť lekár. Deti do 1 roka 800 IU, od 1 do 10 rokov 1000 IU.
Probiotiká
Nezabúdajme na ne hlavne pri antibiotikách. Či sa majú užívať s jedlom alebo nie, závisí od toho, v akej forme (kapsuly, prášok, cmúľacie pastilky) sú dopravované do tráviaceho traktu. Dajte si ich aspoň s 2 - až 3 hodinovým odstupom po antibiotikách, keďže tie sú schopné probiotiká zničiť.
Dôležité aj pre duševnú pohodu
Monika Buociková, farmaceutka
- Vyvážená a pestrá strava bohatá na vitamíny nielen, že zvyšuje fyzickú výkonnosť, ale aj duševnú pohodu. Kto nemá dostatok vitamínov, cíti sa často unavený a vyčerpaný