Vyhlásil to v deň svojich 37. narodenín počas tretieho dňa mimoriadneho kongresu, na ktorom plánuje stanoviť rozvojové ciele KĽDR na ďalších päť rokov.
Tamojšie štátne médiá uviedli, že Kim prehodnotil vzťahy s konkurenčnou Kórejskou republikou, no nešpecifikovali, aké kroky plánuje podniknúť. Podľa zahraničných pozorovateľov však Kim využije spomenutý kongres, prvý po piatich rokoch, na vyslanie zmierlivých gest smerom k Soulu a Washingtonu, keďže KĽDR čelí prehlbujúcim sa ekonomickým problémom.
Kim na kongrese poznamenal, že vládnuca strana by sa mala komplexne orientovať na "rozširovanie a budovanie vonkajších vzťahov". Dva dni predtým dokonca pripustil, že jeho plány hospodárskeho rozvoja zlyhali.
Kim, ktorý na konci roku 2011 nastúpil do funkcie po svojom otcovi, momentálne čelí najťažšej výzve od prevzatia moci. Pred niekoľkými týždňami vyzval na posilnenie súdržnosti s cieľom prekonať početné krízy spôsobené pandémiou či sériou prírodných katastrof v priebehu letných mesiacov.
Naďalej navyše pretrvávajú sankcie uvalené Spojenými štátmi americkými, ktoré novozvolený prezident USA Joe Biden pravdepodobne zachová a nestretne sa s Kimom, kým KĽDR nepodnikne významné kroky k denuklearizácii. KĽDR sa údajne spolieha na to, že prípadné zlepšenie vzťahov v južným susedom by jej mohlo pomôcť získať sankčné úľavy.