Tlačový odbor Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informoval v tlačovej správe. Vo štvrtok 7. januára sa začalo rozporové konanie medzi MŽP SR a Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR). Envirorezort podľa zákona môže vydať vyhlášku aj bez odstránenia výhrad iných rezortov, musí ale dôjsť k vzájomnému rokovaniu. Podmienky na vydanie vyhlášky tak podľa envirorezortu boli splnené, vďaka čomu bude vlk dravý celoročne chráneným živočíchom.
„Ministerstvo životného prostredia oceňuje, že minister pôdohospodárstva po návrate z nemocnice umožnil, aby sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie. Vyzývame, aby ukončil zabíjanie chráneného vlka skôr, než 15.januára. Najlepšie s okamžitou platnosťou. Preukáže tým, že ministerstvo pôdohospodárstva si cení hodnotu chránených dravcov a neslúži lobby trofejných poľovníkov,“ uviedlo MŽP SR. Pre zdržanie spôsobené tým, že rezort pôdohospodárstva blokoval rokovanie o vyhláške, pravdepodobne nedôjde k nadobudnutiu platnosti skôr, než v piatok 15.januára.
Vydanie vyhlášky by tak malo ukončiť dlhoročné spory, ktoré každoročne sprevádzali rokovania o stanovenie kvóty na odlov vlkov v nasledujúcej poľovníckej sezóne. Kým envirorezort presadzoval vždy nulovú kvótu, agrorezort ju nikdy nestanovil. V poľovníckej sezóne 2019/2020 bola kvóta stanovená tak, že povoľovala odlov 35 jedincov vlka dravého. Hoci minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) avizoval, že podporuje nulovú kvótu na odlov vlka, na poľovnú sezónu 2020/21 napokon MPRV SR stanovilo kvótu 50 vlkov. Rozhodnutie vyvolalo na MŽP SR veľkú nespokojnosť. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) preto avizoval, že vyhlási vlka za celoročne chránené zviera.