6 otázok o dani z nehnuteľnosti
1. Za aké obdobie sa platí daň?
Daň z nehnuteľností, ktorú daňovník zaplatí v roku 2021 sa vzťahuje na kalendárny rok 2021, a teda nie je to daň z nehnuteľností za rok 2020.
2. Kto musí podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti a ako?
Ten, kto sa v minulom roku stal vlastníkom, správcom alebo nájomcom nehnuteľnosti a správcovi dane podáva daňové priznanie prvýkrát. Ak priznanie nepodáte, samospráva vám môže dať pokutu od 5 do 3 000 eur. Daňové priznanie podáva daňovník na predpísanom tlačive Priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje. Nájdete ho na webe svojej obce či mesta.
3. Naďalej vlastníte rovnakú nehnuteľnosť a v minulom roku ste nič nekúpili?
Daňové priznanie nepodávate, počkajte na informáciu o výške dane, obec ju vyrúbi zväčša v marci, respektíve do Veľkej noci.
4. Predali ste v minulom roku byt či inú nehnuteľnosť?
Daňová povinnosť k danej nehnuteľnosti vám zaniká k 31. 12. 2020 a daň za rok 2021 neplatíte.
5. Zdedili ste nehnuteľnosť?
V takomto prípade nie je pre vás určujúci termín na daňové priznanie 31. január. Daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného dedičského rozhodnutia. Daňové priznanie sa podáva do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
6. Je možné podať daňové priznanie elektronicky?
Zákon neustanovuje povinnosť obce poskytovať elektronické služby. To, či je možné komunikovať so správcom dane elektronicky, zverejní obec na svojom webe.