Už vlani prostredníctvom listu do redakcie Nového Času upozornili na prístup hraničiaci s výpalníctvom. Ide o milodary z podporného fondu, ktoré majú ísť do kasy úradu a v prípade nezaplatenia kňazov postihujú. Po pol roku sa drvivá väčšina kňazov ozvala opäť s tým, že keď mali niektorí kňazi voči týmto praktikám námietky, boli verejne označení za neposlušných. Tvrdia, že po vyhrážkach nasledovali napomenutia. Biskupský úrad zvažuje podanie trestného oznámenia.
Problém, na ktorý kňazi znovu upozorňujú pod rúškom anonymity, z obáv preloženia na iné fary, tkvie v nedostatku finančných zdrojov. Spôsobila to aj pandémia, ktorá zatvorila kostoly a milodarov je teda výrazne menej. Vedenie úradu však podľa autorov listu stále tlačí na to, aby do kasy plynuli z farností nové a nové príspevky z podporného fondu.
„Poukázaním na skutočnosť, v akom stave sa nachádza diecéza pod vedením biskupa Stolárika a kúrie biskupského úradu v Rožňave, sme boli presvedčení a verili, že sám biskup sa postaví k danej situácii zodpovedne a vyvodí aj dôsledky, aby diecéza mohla fungovať, aby sa vyvrátili všetky podozrenia,“ píšu nespokojní kňazi a dodávajú, že augustová kázeň biskupa v Úhornej znechutila mnohých kňazov i veriacich, ktorí z púte radšej predčasne odišli. Zároveň tvrdia, že generálny vikár aj s tajomníkom na pokyn biskupa obviňovali konkrétnych kňazov z uverejnenia článkov v médiách a doslova sa im vyhrážali.
„Jeden z tých kňazov už diecézu radšej opustil. Voči kňazom sa naďalej trvalo na urýchlenom platení a v prípade nezaplatenia na vyvodení následkov. Smerovalo to až k tomu, že biskupský úrad siahol niektorým kňazom na ich nízke platy. Mnohé farnosti žiadali o odpustenie alebo odklad splátok, na čo biskupsky úrad reagoval ďalšími nekompromisnými výzvami na zaplatenie fondu,“ pokračujú sťažovatelia z diecézy.
Ako sa delia peniaze
Kňazom prekáža, že vôbec nie sú informovaní, ako sa nakladá s podporným fondom. Nevedia, koľko peňazí bolo do neho vložených, či koľko sa z neho vydalo. „Ako môžu mnohé farnosti prispieť do fondu, či na iné charitatívne ciele, keď celá koronavírusová pandémia obrala o financie všetky podnikateľské, kultúrne, športové, charitatívne a cirkevné subjekty?
Radšej by sme to riešili osobne s naším biskupom, ale predošlé aj terajšie skúsenosti nás opäť usvedčili o nezáujme biskupa o kňazov a diecézu,“ uzavreli kňazi. Zlú atmosféru na úrade potvrdil Novému Času aj jeden z bývalých civilných zamestnancov úradu. „Je to všetko pravda. Verím, že v ďalšom kole už kňazi vystúpia z anonymity,“ povedal náš zdroj a naznačil, že úrad pritom vypovedal nájomné zmluvy trom firmám z Drienovca, Moldavy nad Bodvou i Sloviniek, čím údajne ročne prichádza biskupstvo o státisíce eur.
K celej situácii sa vyjadrila aj kancelária Biskupského úradu v Rožňave, ktorú Nový Čas požiadal o stanovisko. „Posúvame predmetnú vec našim právnikom z dôvodu možného podania trestného oznámenia,“ uviedli stroho bez akýchkoľvek podrobností.
Odvody z podporného fondu
- 0,02 € za každého veriaceho vo farnosti
- 5 % zo všetkých príjmov, okrem schválených dotácií
- 5 % po zdanení z príjmov z nájmu majetku
- 10 % po zdanení z príjmov z predaja majetku
- 16 % z rozdielu ceny vyššie vyjednanej Biskupským úradom