Kauza týkajúca sa podozrení z plagiátorstva ministerky práce a rodiny Christine Aschbacherovej vypukla vo štvrtok, keď na problém upozornil sériou blogov známy rakúsky odborník na plagiátorstvo Stefan Weber. Ten deklaroval, že Aschbacherová časť svojej diplomovej práce z ekonomickej vysokej školy vo Wiener Neustadte stiahla zo zdrojov, ktoré nie sú správne citované.
Členka vládneho kabinetu odolávala kritike len dva dni a v sobotu podala demisiu. „Odstupujem, aby som chránila svoju rodinu pred nepriateľstvom, politickou agitáciou a urážkami,“ uviedla s tým, že svoje práce vždy písala podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a dôverovala hodnoteniu renomovaných profesorov. Do škandálu Aschbacherovej je namočená Slovenská technická univerzita, na ktorej vlani získala titul PhD. Tá celú vec prešetruje.
„STU záleží na dodržiavaní vysokých štandardov kvality a originality záverečných prác,“ skonštatoval hovorca STU Juraj Rybanský. Na Slovensku podobným kauzám čelili bývalý šéf parlamentu Andrej Danko, ale aj ten súčasný, Boris Kollár. Plagiátorský škandál dobehol terajšieho ministra školstva Branislava Gröhlinga aj premiéra Igora Matoviča. Nikto z nik však ani na chvíľu neuvažoval, že odstúpi.
Politológ Radoslav Štefančík hovorí, že v Rakúsku a Nemecku platí iná politická kultúra. „To znamená, že plagiátorstvo je rovnako zločin ako krádež. Kto sa takéhoto niečoho dopustí, odstupuje. Na Slovensku je politika spájaná s nečestnosťou a za zločin sa považuje, ak niekoho usvedčia napríklad z rozkrádania štátneho rozpočtu, ale aj takáto krádež je zločin,“ tvrdí politológ.