Takadži Wakita, vedúci japonského Národného ústavu infekčných chorôb, uviedol, že tento variant sa líšil od tých, ktoré sa už rozšírili z Británie a Južnej Afriky. Dodal, že nateraz neexistujú dôkazy o tom, že by "nový kmeň koronavírusu bol nákazlivejší". Podľa Wakitu "je istá podobnosť" s britským a juhoafrickým variantom.
Podľa ministerstva boli v Japonsku zistené aj tri nové prípady nového tzv. britského kmeňa koronavírusu. Ten sa považuje za nákazlivejší.
Japonsko momentálne patrí ku krajinám, ktoré zápasia s nárastom koronavírusových infekcií: Tokio v nedeľu hlásilo 1 494 nových prípadov. V snahe spomaliť alebo zastaviť šírenie koronavírusu nového typu japonská vláda vo štvrtok vyhlásila núdzový stav v Tokiu a troch susedných prefektúrach: Čiba, Kanagawa a Saitama, kde žije asi 30 percent populácie krajiny. Opatrenia, ktoré núdzový stav sprevádzajú, však nie sú také prísne ako lockdown.
Medzičasom sa účastníci šintoistického rituálu v tokijskej svätyni Teppozu Inari v nedeľu modlili za koniec pandémie vyvolanej vo svete koronavírusom SARS-CoV-2, informovala agentúra Reuters.
Spresnila, že obradu predchádzala séria zahrievacích cvičení, po ktorých sa skupina mužov v bedrových rúškach a žien v bielych odevoch ponorila do ľadového kúpeľa. Tento rituál očisty tela a duše sa koná každý rok vždy v druhú januárovú nedeľu - kým vlani sa na ňom zúčastnili stovky ľudí, teraz ich bolo pre pandémiu len tucet: deväť mužov a tri ženy.